REFORMÁCIÓI DOSSZIÉ - ESSZÉK, PORTRÉK, HATÁSTÖRTÉNETI ELEMZÉSEK - HOMMAGE À LA REFORMATION

Ingyen kaptátok, ingyen is adjátok (Mt 10,8)

HOMMAGE À LA REFORMATION



 HOMMAGE À LA REFORMATION 

              REFORMÁCIÓI                                   DOSSZIÉ                              MINDENKINEK


szárnyak.jpg


HOMMAGE À LA REFORMATION 
REFORMÁCIÓI DOSSZIÉ
ESSZÉK, PORTRÉK, HATÁSTÖRTÉNETI ELEMZÉSEK A HITÚJÍTÁS HÓNAPJA
TISZTELETÉRE 

Licht-des-Evangeliums-nach-dunkler-Zeit_master_reference.jpg


KEDVES OLVASÓK, TESTVÉREK, HÖLGYEK, URAK!

REFORMÁCIÓ HÓNAPJA TISZTELETÉRE AZZAL A SZÁNDÉKKAL OSZTJUK MEG EZT A SZERKESZTETT REFORMÁCIÓI DOSSZIÉT, HOGY A HITÚJÍTÁS EGYHÁZTÖRTÉNETI, KULTÚRTÖRTÉNETI, SPIRITUALITÁSTÖRTÉNETI GAZDAG ÖRÖKSÉGÉBŐL FELVILLANTSUNK EGY-EGY PILLANATOT. FŐKÉNT SZOLGÁLATBAN ÁLLÓ, AKTÍV LELKIPÁSZTOROKNAK SZERETNÉNK IGEHIRDETÉSRE KÉSZÜLÉSBEN, ELŐADÁSAIKHOZ HASZNOSÍTHATÓ GYŰJTEMÉNYT KÍNÁLNI. BIZONYÁRA LESZ OLYAN TÉMA, AMI ÉPPEN A KÉSZÜLÉSBEN VAGY A TÁJÉKOZÓDÁSBAN ILUSZTRÁCIÓKÉNT, ÉS MÁSKÉPPEN IS IDÉZHETŐ LESZ. MINDEN GONDOLATTAL, ÍRÁSSAL URUNK NEVÉT DICSŐÍTJÜK, AKI MEGKÖNYÖRÜLT FÖLDI ZARÁNDOK NÉPÉN JÓ 500 ÉVVEL EZELŐTT, S KEZÜNKBE ADTA NEMZETI NYELVEN DRÁGA, ÉLTETŐ KIJELENTÉSÉT, AMINEK SZERETNÉNK HŰSÉGES FELHASZNÁLÓI, S AZ ÉLŐ IGÉNEK KÖVETŐI LENNI. EZEKKEL A GONDOLATOKKAL NYÚJTOM ÁT AZ ÉRDEKLŐDŐKNEK DR. BÉKEFY LAJOS Ph.D. LELKIPÁSZTOR ÉS SZENTLÉLEK-TEOLÓGUS, KÖZÍRÓ, BLOGSZERZŐ ÍRÁSAINAK ONLINE GYŰJTEMÉNYÉT. TOLLE, LEGE - VEDD ÉS OLVASD - MINDENÉRT AZ Ő HÁROMSZOR SZENT NEVE LEGYEN ÁLDOTT!

 A SZERZŐ MEGBÍZÁSÁBÓL 
LELKES KAROLINA PR KOORDINÁTOR

A DOSSZIÉ ITT ÉRHETŐ EL A GOOGLE DOKUMENTUM TÁRBAN

https://docs.google.com/document/d/1IIn-yb81r6-i2oj671UwhpdLgZkir9A4/edit 

P.s.: A 179 oldalas dosszié cikkeiből kivettük terjedelmi okokból a fotókat, amelyek az eredeti cikkekben szerepelnek. Mivel azonban a kolozsvári blogfelületen több, mint 1600 cikk van fenn, ezért csak az elmúlt pár hónap cikkeiben szerepelnek a fotók. Elérhetőség: bekefy.agnusradio.ro
Ugyanígy a pozsonyi Felvidék.ma nem egyházi online lapon is hozzáférhető 220 írás, amely itt érhető el: https://felvidek.ma/tag/dr-bekefy-lajos-rovata/ 


filkal.png

Michael-Willfort-art-8 (1).jpg

Óv a kéz, és tart a kéz, és áld a kéz, a drága kéz.
Elveszni lenne igy nehéz.


BEVEZETŐ, RÁHANGOLÓ GONDOLATOK, CITÁTUMOK A REFORMÁCIÓI DOSSZIÉRA

Válogatás, fordítás dr. Békefy Lajos Ph.D.

  1.  „Az egyház egyedül abból él, hogy Ura és Megváltója naponta hívja és hordozza, vigasztalja és vezeti” (Düsseldorfi tézisek, 1933)

2.                „Az egyház Krisztus uralmára vet emberi árnyékot, ha életének egy részét vagy valamely területét másfajta hatalmaknak vagy az emberi bölcselkedésnek és vágyaknak rendeli alá. Az egyháznak ilyesfajta alkalmazkodása a világhoz nem hoz igazi megújulást, sokkal inkább zavart kelt az egyházban. Ahol és amikor ilyen alkalmazkodás lép fel a korszellemhez, ott és akkor Krisztust nem tekintik többé élő Úrnak” (Wilhelm Niesel, Mit jelent reformátusnak lenni?, 1934.)

3.                „Az egyház reformációját nem szabad összekeverni bármiféle reformmal, amit emberek akarnak vagy meg is tesznek. Nem jelenti ez az egyház újjáépítését vagy még kevésbé átépítését. Ez a törekvés az  egyház katasztrofális rombolásához vezetne. Az egyház reformációja egyáltalán nem emberi alkotás, amint nem emberi alkotás az újjászületés, a megigazítás és a megszentelődés sem. Mindezek, s az egyház reformációja: Isten csodálatos és páratlan mesterműve”. (Corpus Reformatorum, Calv. opp. 6. – idézi W. Niesel, Mit jelent reformátusnak lenni?, 1934. tanulmányi füzetében)

4.                „Jézus Krisztus egyházának reformációját vagy megújulását Isten ajándékozza Igéjében és Szentlelke által, amikor és ahogyan Ő akarja. Az egyház rombolása (deformációja) pedig akkor következik be, amikor az emberi szellem kényszeríti rá a maga terveit és akaratát a gyülekezetekre. Az egyház csak kérni tudja a megújulást, amire mindig szüksége van. Ezt csak Urától és Megváltójától éreti. Ezért az egyházban a napok végezetéig nem szűnhet meg a könyörgés a teremtő Lélekért, hogy Ő maga reformálja, s hogy Jézus Krisztust egyedüli Fejeként ismerje fel és ismerje el minden hívő ember”. (Belga Hitvallás)

5.                „A kálvinisták, a reformátusok életvezetési elve egyetlen helyes módon valósult meg, ez pedig az Isten dicsőségének a szolgálata. Az aszkézis, a lemondás kilépett a kolostorokból, s a világméretű mértékletességet hozta el. A világon belüli, de a kolostorokon kívüli aszkézis ezt jelenti: mindenfajta hiábavaló és botrányos önbálványozást és teremtmény bálványozását elutasítja, a feudális udvari hajbókolást elveti, a mértéktelen mű-, és életélvezetet önként korlátozza, a könnyelműséget kerüli, az értelmetlen pénz- és időpazarlást, valamint a szexuális öncélú élvezethajszolást felszámolja. Ezzel szemben a magánéletben és az Istentől rendelt társadalmi közösségekben az Ő akaratának és dicsőségének szolgálatát keresi és a hiábavaló foglalatosságokat háttérbe szorítja. Ez az evilági aszkézis hozta létre a hivatással megáldott emberek millióit, s tette lehetővé a protestáns országokban a gazdaság rendkívüli fejlődését”. (Max Weber, Protestáns etika)

6.                „A prédikátor, a lelkipásztor mint presbitertárs a presbitérium és a gyülekezet tagjaként fogja fel  hivatását. Nem valamiféle papi klérus tagja, aki a laikusoktól mindenben különbözik. Ennek az alapvető szemléletnek a látható alátámasztását segítette, hogy a világ sok református templomában (például Kálvin genfi katedrálisában is) a szószékre vezető lépcső a gyülekezetet magába ölelő templombelsőből indul. Így a lelkész mintegy látható módon is magából a gyülekezeti közösségből indul el a szószékre, s nem valamiféle klerikus papként valahonnan a szószék láthatatlan, titokzatos, elzárt hátteréből jelenik meg a gyülekezet előtt”. (J.V. Bredt, idézet az észak-rajnai református egyházalkotmányból, 1938.)

7.               „A reformáció napi istentiszteletnek és a hívek, presbiterek lelki hódolásának egyetlen kritériuma: ezen a napon is a tiszta evangéliumot kell hirdetni. A reformációi igehirdetésnek a középpontjában nem állhatnak a reformátorok, hanem csakis Istenünk nagyságos tettei, amelyekről maguk a reformátorok is bizonyságot tettek”. (Heinrich Benckert)

8.                „A reformátusok értelmezésében az egyház nem egy kiválasztott lelki elit egyháza, nem is mindenki egyháza. A mi értelmezésünkben az egyház a hitvallók Hitvalló Egyháza”. (Gaston Doumergue, egykori hugenotta francia államfő) 

 



Comments

Popular posts from this blog

Boldog pillanatok Isten kristálytengelye picinyke fénylő pontjának, Dudarnak református templomában

JÓLESŐ ADVENTI FIGYELMESSÉG - KÖSZÖNÖM, HÁZELNÖK ÚR!

PROTESTÁNS SZAKVÉLEMÉNY KÉT NYELVEN: XIV. LEÓ SZENTLÉLEK-OLVASATBAN -- PNEUMATIKUS PORTRÉ A JÖVŐ PÁPÁJÁRÓL- MAGYARUL ÉS ANGOLUL