Skip to main content

STÜCKELBERGER DOSSZIÉ - A VILÁGEGYENSÚLY ETIKÁJÁÉRT: GOBALANCE






DR. BÉKEFY LAJOS 


STÜCKELBERGER DOSSZIÉ


A GLOBALANCE, A VILÁGEGYENSÚLY ETIKÁJA

 

A SVÁJCI REFORMÁTUS SZOCIÁLETIKA PROFESSZOR DEBRECENI VENDÉGELŐADÁSA TISZTELETÉRE

CIKKEK HIVATKOZÁSOKKAL, TANULMÁNYOK, KÉPEK, PREZENTÁCIÓ


BUDAPEST

2025 MÁJUS












TARTALOM

1. Földi létünk csodák palotája vagy létlejtő a semmibe?

2. Minden nap a korrupcióellenesség világnapja

3. A Biblia és két svájci református, aki erősen küzd ellene

4. KÁLVIN növekvő befolyása KÍNÁBAN

5. A HATÁRÁTLÉPŐ református lelkész-fémikonművész 

6. Homokórák bölcsessége

7. UTÓHANG a szellemi szövetséghez

8. Létfejtő gondolatok adventi  csillagboltozata alatt –  szellemi háromszögeimmel

9. VÁLOGATOTT gondolati versek 

10. El kell jutnunk a vallási gyökerekhez  

11. A hit és az erkölcsi értékek jövőbeni  fontosságáról 

12. TESTVÉRI tudományos híd Zürich és Budapest között

13. A REMÉNY szógyöngyei

14. Milyen lesz a jövő erkölcsi iránytűje? 

15. OLY’ SOK SZABADSÁGHARC után - diktatúra?

16. A BIG DATA győzelme felé? 

17. Globális genocídium felé tart az emberiség?

18. Jövőmodellek versenyfutása az emberiség megmaradásáért

19. A PANDÉMIA  után is szükség lesz erre 

20.  SDG – Soli Deo Gloria – mint fenntartható fejlődési cél...

21. EMBERIRTÁS vagy globális megmaradás

22. Globális genocídium felé tart az emberiség?

23. VIDEÓ-IMÁK Svájcból

24. AZ ETIKUS ÉLET ESÉLYEI 

25. SVÁJCI innovatív találkozások

26.  KERESZTYÉN VÁLLALKOZÓK HITVALLÁSA



27. ZÜRICHI ÚTJELZŐ 


28. ZÜRICHI erkölcsi aforizmák

29. PROTESTÁNS felelősségetikai trendek

30. Globalance – Etikai kézikönyv a Covid utáni időkre - CONFESSIO

31, Beszélgetés Christoph Stückelberger svájci református szociáletika professzorral, a világhírű Globethics.net alapítójával

32. Review of Stückelberger, Globalance, Geneva:

Globethics.net, 2020, p.620 by Lajos Békefy - Stückelberger, Globlance c. könyvének recenziója angolul, Békefy Lajostól a Journal of Ethics-ben, 2020. október 17 oldal  https://jehe.globethics.net/article/view/3390/3114&

33. INTELLEKTUÁLIS AFORIZMÁK, versek

34. Keresztyén közéletért












Földi létünk csodák palotája vagy létlejtő a semmibe?

Evangélium Isten-csendben vasárnapra és hétköznapokra

2025.02.09.

Minden vasárnapnak, minden evangélium által áthangolt pillanatnak, bibliaolvasó vagy imádságos csendnek hatalmas szerepe van az egyéni és a közösségi életminőség javításában. Azokon át, akik meghallják, felismerik, belecsodálkoznak Isten világának abba a tiszta és megtisztító távlatába, amit és ahogyan csak Ő mutathat meg nekünk. Azoknak, akiknek van fülük annak meghallására és szemük annak meglátására, amit a hatalmas hármas szövetség Istene készít és ajánl fel Szentlelke által az Őt szeretőknek (Jel 2,17; 1Kor 2,9). Mert az ilyeneknek minden javukra van (Róm 8,28).

Innen tekintve egész földi létünk hasonlatos lehet a csodák palotájának ezernyi látványához, az emberi elme Isten adta találékonysága, teremtő fantáziája egyre bővülő csodaparkjának eszközeihez, illetve az ezekben megnyilvánuló szellemi léthez. Mondhatná bárki: ez még csak az emberi tudás szintje, a homo sapiens dicséretére. Részben így igaz. De mindennek létrehozásához az alkotói feltételeket (gondolkodó ész, kitartó kutatás, szorgalom, a megismerés vágya és alázata, eszközökbe rögzült embertisztelet, tapintat, és a tudósokban fészket rakó istenhit) a Teremtő alkotta meg.

Hisz ámulatba ejtő gondoskodással és univerzális precizitással hozta létre látható és kutatható világát, amikor az őskáoszból egyetlen rendteremtő szavával: Legyen világosság! (1Mózes 1,3) és Szentlelke szellemi végtelen potenciájával a mélység fölött lebegve elkezdte építeni emberlétünk otthonaként földi létünk Csodák Palotáját.

Az őskáoszban, a mélység tohu-va-bohujában, formátlan őskavargásában szellemi alkotó gondolatával lenyűgöző rendet hozott létre.

Amikor a rendbontó, lét-, és létezőbántalmazó, az édenkerti rendet engedetlenséggel felborító hármas pusztító szövetség (Ádám-Éva-kígyó, a gonosz jelképeként) a föld poráig rántotta azt, porig próbálva alázni Isten győzedelmes szellemi rendjét, majd Káin által a diabolikus pusztítás, a testvérgyilkosság formájában ez drámaian manifesztálódott, személyes pusztító erőtérré változtatva a testvéri meghittséget, Isten csaknem végzetes útjára engedte búsulásában az egész teremtett világot.

Ám a tervezett káosz, a létmosoda, bűnmosoda, emberiségtisztítás özönvízében újra esélyt adott az irgalom Istene keze munkájának, a planetáris létezésnek és Lelke leheletének, az embernek Nóén és családján keresztül.

Mert Isten nem a pusztító, értelmetlen, céltalan káosznak az Istene, hanem a teremtő megtartásé, a felemelő szövetségé.

A káoszban is a rendteremtésnek és a rendeltetésszerű létezésnek az Istene. Nem azért alkotott, hogy megsemmisítse teremtett világát és Lelke leheletét. Ezért ezen a vasárnapon és az előttünk álló héten is felzenghet hívő szívek milliárdjaiból a földön a vallási és emberi bűnáradat, Isten-bántalmazás és ember-bántalmazás tragikus teljesítményvilágban az örömhír: „Isten nem a zűrzavarnak, hanem a békességnek az Istene” (1Kor 14,33).

A zűrzavar, a káosz mindig megfosztásból támad

Az idézett páli Ige annak a népek apostolának a hitvallása, aki testében és lelkében, majd háromszori nagy missziói utazása során valóságosan és szinte minden sorspillanatában átélte és a Lélek sugallatával megfogalmazta ezt a programadó, világmentő mondattöredéket: Isten nem a zűrzavarnak az Istene. Nagyon elgondolkodtató, talán még mélyebben, mint a mai káosz-elméletek, amelyek igyekeznek a negatív hatásokat is pozitívra fordítani, ez a kifejezésmód: zűrzavar, melynek eredeti szava: a-katasztaszía – azaz a rendtől való megfosztás.

Az eredetileg rendezett állapot feje tetejére állítása, felborítása, az eredeti rendezett állapot felforgatása.

Mert Isten eredeti szándéka a legyen világosság – a rend, a rendezettség, a teremtési rendeltetésszerű létezés és élet.

Max Lucado neves bibliafordító és bibliamagyarázó a zűrzavarkeltést a Diabolosszal, a Sátánnal hozza összefüggésbe, aki a kígyón keresztül Éva tolmácsolásával összezavarta Ádám szívét és fejét, értékrendjét, s elültette benne a nagyravágyás, az Istenhez hasonlóság mérgező magját.

Ahol zűrzavar, a rendtől és a rendezettségtől történő megfosztás következik be, ott a mindent szétdobáló, feje tetejére állító Diabolosz akciózik. Millió bántalmazó sebet osztva naponta a zűrzavar anti-lelkétől megszállottakban, embereknek, hatalmak által, vallásos és istentelen megnyilatkozások által. A bántalmazás anti-lelkeként családokba, otthonokba, emberi kapcsolatokba is befészkeli magát. Ősbántalmazónak, ősterroristának nevezte el Lucado a felforgatás szellemét, Fejedelmét.

Út a semmibe a csodák palotáján át?

Lehet ilyen utat is választani. Kockázatos szabadságunk egyik lehetősége a teljes tévedés, a lejtmenetben gyönyörködő, önveszejtő könnyelműség. Út a káoszon túli semmibe. Ám ott van Krisztusban a semmit elkerültető vagy éppen azon átvezető kegyelem útja, amit Ő készített azoknak, akik a halál árnyékának völgyében járnak, de nem lefele, hanem felfele tarthat az útjuk.

Mert így döntöttek. Igent mondva Isten rendteremtő, bűnbántalmazásokból gyógyító szabadítására, a Szabadító Jézusra.

Már az Ószövetségben ott volt a megtartás útja, ezernyi eszközzel, az egyéni és közösségi létnek megtartó rendet adó Tórával, meg ilyen Igén át is: „Mint a város, amelynek csupa rés a kőfala, olyan az az ember, akinek nincs önuralma” (Péld 25,28).

Önuralom minden káoszhozó forgatagban. Preventív önuralom az önkiélés önveszejtő lejtőjének felismerésével. Önuralom hittel és reménységgel, mert a káosznak is van Ura, miként a rendnek is, Ugyan Ő, aki kinyújtja felénk megtartó kegyelmét.

A héten olvastam a finn evangélikus püspök, Mikko Juva Biblián kiérlelt szép és igaz gondolatát: „Isten Igéje nem mindig adja meg nekünk azt az erőt, amivel változtatni tudunk a körülményeinken. De annyi erőt mindig ad, hogy el tudjuk hordozni a pillanatnyilag megváltoztathatatlant.”

Mert Ő a rendtől megfosztott kaotikus helyzetekben is Úr. És érettünk Úr, megtartásunkra van jelen, „ártja bele magát” az olykor mindentől megfosztani látszó helyzetekbe. Úr – érettünk, javunkra. Benne a szituációban – Úrként, javunkra, velünk. Minden kis és nagy káoszban a biztos rend és rendező, jelenvaló Jóság, pislákoló gyertyafénnyel, megrepedt nádszáléleteket kímélő irgalomként. Egyedüli Irgalmazóként.

Nagy tanulságokat megfogalmazó szentenciás könyvecskéjében, Útjelzőjében a svájci református etikus, a sokmilliós olvasótáborral rendelkező globethics.net erkölcsi világszövetség-hálózat alapító, Christoph Stückelberger professzor ezért fogalmaz így A jó rossz c. filozofikus poémájában:

„Mikor jó a rossz?/Mi a rossz?/ A zűrzavar – mert szétválaszt embereket./Az erő, ami erősebb, mint a jó./A gyengeség, mivel önmagába omlik./Ami megsemmisít az örök világosság színpadán./ Mire jó a rossz?/Megrettentésre?/Nevelésre, okulásra?/Közösségteremtésre?/SEMMIRE?”.

Adja Isten, hogy ön-, és másokat bántalmazó pillanatainkban, rendtől, békességtől megfosztott megrendüléseinkben önuralommal, imával, a diabolikus káoszt és bajkeverőket elutasító hittel fedezzük fel a Szentháromság Isten segítő táborozását, jelenlétét életünkben, családunkban, környezetünkben.

A zsoltáros mára szóló üzenete értelmében: „Jöjjetek és lássátok az Isten dolgait! Csodálatosak az ő cselekedetei az embereken” (Zsolt 66,5).

Dr. Békefy Lajos/Felvidék.ma


Minden nap a korrupcióellenesség világnapja

A Biblia és két svájci református, aki erősen küzd ellene

2024.12.09.

Adventben december 9. a korrupció elleni küzdelem világnapja. Némi evangéliumi humorral: nem véletlenül, hiszen a keresztyénség adventben újra emlékezik a Jézus-várásra, megszületésére, ekként talán milliók várnak a korrupció mételyének, közösségi Covid-járványának csökkentésére. A keresztyén teológiának alap 2X2-je: status corruptionisban, korrupt állapotban vergődik, dagonyázik az emberiség azóta, hogy hitt a démoni rászedésnek: „olyanok lesztek, mint Isten” (1Móz 3,5). Azóta, hogy az első emberpár bedőlt ennek a nagyravágyást gerjesztő idegen hangnak, benne vergődik a kiűzetés és korrupciós üzelmek hálójában. Akárhogy kozmetikázzák, az emberi létállapot az eleve magunkkal hozott helyzetünk romlottsága. Az önsorsrontás fátuma. A tény tény marad: bennünk működik a romboló antigén. A holland reformátusok a híres Dordrechti Kánonban (1618–1619) a total depravity, a totális romlottság fogalmával fejezték ki ezt.

Ha ez így van, akkor adjuk meg magunkat a világnyomort okozó korrupciós antigénnek? Nem, dehogy! Hisz ösztönösen bennünk van a minden világjárvány lényege: a pusztulás, halál, végzet elleni küzdés késztetése. A fellépés ellene az isteni létegyensúly visszaállítását kereső terápikus ösztön, az általános kegyelem révén. Meg azért sem, mert bár status quonk nem változtatható meg magunktól, de éppen advent figyelmeztet:

van szabadítás, kiváltás ebből a mélységből, mégpedig egyedül advent Ura, a testet öltött Ige, Jézus Krisztus emberemelő normáinak elfogadásával.

Nem véletlenül zendült meg a születés éjszakáján, a korrupció mélysötétjében az angyali üdvözlet: Békesség és jóakarat a földön az emberekhez (Luk 2,14), történelmi morális esélyt adva a békétlenséget és rosszakaratot, megoszlást, gyilkosságot, hadakozást támasztó korrupciós kényszerektől történő szabadításnak.

Részletezés nélkül is látnunk kell, hogy a Biblia már 3700 év óta tud a pusztító antihumánus vírusról és küzd is ellene. Jákób egy tál lencséért veszi meg az elsőszülöttség jogát (1Móz 25,29-32). Ézsaiás korrupcióellenes kritikája maró lúg volt: „Fejedelmeitek tolvajok társai. Mind szereti a vesztegetést” (Ézs 1,23). Mi volt a bibliai terápia? „Kezemet ellened fordítom, adok olyan bírákat, mint régen…Sion jogossággal váltatik meg” (Ézs 1,25kk). És kíméletlenül folytatja: „Jaj azoknak, akik azt mondják, hogy a rossz jó és a jó rossz… akik megvesztegetésért igaznak mondják a bűnöst, akik az igazak igazát elvitatják” (Ézs 5,20kk). 3000 éve világossá vált: a korrupcióból Isten ítélete, annak elfogadása, és kinyújtott kegyelmes keze húz csak ki. Solus Deus! Sola gratia!

Az Újszövetségből egyetlen példa: a júdási vallási korrupció nemcsak őt szennyezte be, hanem azokat is, akik erre rávették őt. Bibliatudósok, keresztyén etikusok így állították össze a Biblia két szövetségének summáját a korrupcióról:   1. a korrupció öl és rombolja az életet ↔ Isten az életet akarja és védi. 2. A korrupció semmibe veszi a szegények jogait ↔ Isten igazságosságot akar. 3. A korrupció akadályozza a gazdasági fejlődést ↔ Isten tényleges fejlődést akar. 4. A korrupció rombolja a bizalmat és megbízhatóságot ↔ Isten közösséget épít. 5. A korrupció erőszakkal, akár katonai erővel is él ↔ Isten békét akar. 6. A korrupció rombolja a hitelességet és összetartást ↔ Isten emberséget akar. Óriási kihívás ma is ez a tanítás, de jelzi: Isten akarata a csökkentés, és Ő eszközöket is ad ehhez minden korban.

Svájciak 500 éve és ma ugyanarról: Kálvin és egy bankár kérése

Minthogy a korrupció virulenciája állandó járványveszélye a mindenkori emberiségnek, a legjobbak újra és újra próbálkoznak az antropológiai morális epidémia visszaszorításával. Kálvin 500 éve világhírű bibliai rendszertanában, az Institutioban három fejezetet szentel ennek a szentségtelen témának.

Forrásaként az ősbűnt jelöli meg: péche originelle. Az okozza „természetünk örökletes korrupcióját és perverzitását” (Inst II 1,8). Ez rontja meg mind az intellektusunkat, mint a jóra vezető akaratunkat. Gyógymód: egyedül az isteni kegyelem túlereje (gratia generalis) tudja kordában tartani, nehogy az egész társadalom, sőt a földi lét a káoszba, totális megsemmisülésbe hulljon.

Három kilábalási mód: az isteni szabadítás Jézus Krisztusban, az emberi elfogadó akarat, amivel élünk e szabadítással és a kegyelem, ami újra és újra kiemel a romlásból és az akarat kilábalásához vezet.

Minden szó fontos! Kálvin így tisztította meg a bűnös várost, Genfet, annak a kockázatát is vállalva, hogy bankárokat ítélt börtönre és jóvátételre. Claude de Sachinus genfi bankár 1545. november 7-én levelet írt, adjon tanítást a kamatszedésről, hogy az keresztyénként gyakorolható, tisztességes legyen a mértéktartás keretei között. (Melyik bankár ír ma teológusnak ilyen tárgyú levelet?) Kálvin válasza: „Az igazságosságnak kell mindenben elsőséget biztosítani, ami kijelöli azt is, mi az, ami már túl sok, vagy túl kevés”. 5% lett a felső határ!

Stückelberger mai antikorrupciós programja

Kálvin nyomán a zürichi református etikaprofesszor, Christoph Stückelberger foglalkozott évtizedeken át a korrupció világjelenségével. Részben ennek visszaszorítására megalapította 20 éve a világ vallási és keresztyén szellemi erőit egyesítő internetes etikai világhálót, a globethics.netet, amelyen ma már sok ezer tudós, pedagógus és szakember foglalkozik az aktuális ellenszérumokkal.

Ő így fogalmaz:  „A korrupció visszaélés a magán- és közhatalommal vagy befolyással, a személyes érdekek kielégítése céljából.” Formái: kis korrupció: visszaélés a szegények helyzetével. Nagy korrupció: visszaélés a politikai hatalommal, párttal, befolyással, pénzzel. Felhasználói korrupció: visszaélés a szolgáltatásokkal. Szürke korrupció: nepotizmus, családi befolyás, baráti előnyben részesítés tisztességtelenül. Világszerte négy különösen veszélyeztetett zóna: a bíróságok, a vallási közösségek, a média, az iskolák. Ő egyik kidolgozója volt a Református Világközösség 2004-ben nyilvánosságra hozott korrupcióellenes programjának, ami alaposan felvázolta a lokális, a nemzeti, a kontinentális és a nemzetközi korrupció elleni küzdelem formáit, együttműködve a legkülönfélébb bíróságokkal, intézményekkel, szervekkel, rendőrséggel.

Stratégiai feladatokként ilyeneket jelöltek meg és terjesztettek a kormányok, egyházak, vallási vezetők elé: 1. az iskolai hit- és erkölcstanoktatás szorgalmazása, ennek keretében a felnövekvő nemzedékekben antikorrupciós attitűdök, felismerő készségek kifejlesztése. 2. A vallási közösségek, egyházak, a keresztyén értékrendet elfogadó pártok, csoportosulások közötti integráció, összefogás és nyílt társadalmi kritika megfogalmazása, közzététele. 3. A média, a nyilvánosság szerepének átgondolása és működtetése a korrupció elleni küzdelemben. 4. A nemzetközi keresztyén integráció és hatékony együttműködés az izoláció elkerülésére. 5. Korrupciómentes zónák, intézmények létrehozása. Legfrissebb: december 9-én megindították nemzetközi képzési programjukat a korrupció leküzdéséért.

Mindez illúziónak tűnhet sokaknak. De ha itt a járvány a nyakunkon, az életünkön, védekeznünk kell. A bibliai kijelentés, Kálvin és Stückelberger józanságával és eltökéltségével. Isten leleplező Igéjével. És mindkettőjük szentenciájának adventi újragondolásával: „Amíg nem lehetséges az, amit akarunk, addig azt kell akarnunk, ami lehetséges!”.

Dr. Békefy Lajos/Felvidék.ma







KÁLVIN NÖVEKVŐ BEFOLYÁSSAL KÍNÁBAN



Kétségtelenül, az utóbbi idők legnagyobb jelentőségű diplomáciai eseménye zajlik hazánkban ezekben az órákban. A Kínai Népköztársaság Államtanácsának miniszterelnöke, Li Ko-csiang vezetésével a népes kínai delegáció látogatása abból az alkalomból, hogy az öt éve alapított Kína és 16 közép- és kelet-európai ország együttműködési keretének (16+1) csúcstalálkozója Budapesten van. 


Orbán Viktor miniszterelnök új gazdasági világrendre vonatkozó gondolatai és a nagy jelentőségű látogatás kapcsán, ami egyben a magyar diplomácia és gazdaság legnagyobb sikerei között tartható számon, mi a magunk módján adunk kifejezést elismerésünknek és reménységünknek. Néhány fontos információt osztunk meg Olvasóinkkal arról, hogy a mai Kínában Kálvin egyre növekvő ismertségre és befogadására talál. Milyen érdekes történelmi konstelláció! És még ez is a reformáció 500. évében!



Az etikus Kínáért genfi inspirációval is

Korábban jó néhány cikkben elemeztem Kálvin kínai befolyásának hátterét (lásd a kapcsolódó anyagok között e cikk végén!). Ennek egyik érdekes összefüggése a genfi reformátor és a kínai ősfilozófia, a konfucianizmus között bizonyos pontokon a kínai teológusok, szociológusok, értelmiségiek által fellelt konszonancia, egybecsengés. 
Ez azután még világosabban kibontakozott a kínai értelmiségi előtt, és politikai körökben is nyilvánvalóvá vált, miután kiadták több százezres példányban Kálvin Institutioját, a Keresztyén vallás rendszerét. A szív és az ész összmunkájaként létrejött filozófiai és jogászi iskolázottsággal megírt keresztyén teológiai számadás nagy hatással volt a mai kínai értelmiségiekre, akik Konfucius ezredéves tanításaiban a bölcsesség és a gyakorlatiasság, meg a humánum szintézisét látva, azonnal pozitívan reagáltak a munkatisztelet, az ember és istentisztelet kálvini sajátosságaira. Kína vezetői keresték az etikus gazdálkodás, a munka-, és tudásalapú társadalomépítés modelljeit, és arra Kálvin Genfjében, illetve rendszerében kiváló nyugati példát találtak. Kálvin és Konfucius találkozása az értelmiségiek lelkében segítette a nemzeti lelkiismeret és a nemzeti identitás erősödését is. Bár hazánkban erre kevesen figyeltek oda, de az elmúlt években több magas rangú kínai delegáció is megfordult Svájcban, nem utolsósorban ennek a történelmi kálvini modellnek a megismerésére.
Az etikus Kína igénye az egyik magyarázata a hatalmas gazdasági teljesítménynek, ami idén is csaknem 8%-os növekedést mutat, s mára nyilvánvaló, hogy a világpiaci részesedése a kontinensnyi országnak meghaladja az USA-ét. 


Nemrég már a nanjingi egyetemen külön protestáns gazdaságetikai tanszéket is létrehoztak, részben Kálvin, illetve Max Weber protestantizmus kutatásainak tanulmányozására, akinek szintén kiadták Kínában A protestáns etika és a kapitalizmus szelleme c. művét. Az a rendszeresség és módszeresség, és fogalmi pontosság, ami Kálvint jellemzi, ugyancsak szimpátiát keltett az értelmiségiben, de más rétegekben is.
Kálvin valamikori bankreformjai, a kamatmaximalizálás 6%-ban, az uzsora tilalma, az antikorrupciós intézkedések, a szegénységfelszámoló szociális intézkedések, védőháló kialakítása, a luxuskorlátozó puritanizmus, a fogyasztói önmérséklet, a gazdagok szociális kötelezettségeinek meghatározása olyan genfi minták, melyeknek a modern viszonyok között is meg van az alkalmazhatóságuk, motiváló erejük.



Légiessé tett kínai Nagy fal – Calvin Global

Ami egykor elválasztott, az most össze is köthet. Ez érvényes minden falra, mivel két oldal van, belső és külső. Mára ez a kínai fal, amiről azt gondolták, hogy sok mindent eltakar – gondoljunk csak az elmúlt 70 év belső kínai forrongásaira, politikai kőkemény kurzusaira – mintha kezdene légiessé, átjárhatóvá válni. Bizonyára jelképesen szűrőfunkciója is van, de kétségtelen tény, hogy hatalmas nyitásnak vagyunk szemtanúi. Mintha a fal helyét a hidak vennék át... Egyelőre. Mert a fal az marad!
Ennek egyik jeleként az évekkel ezelőtt Svájcban megjelent tanulmányi füzetben, amit a világhírű zürichi globethics.neten publikáltak Calvin Global címen, sok érdekesség került nyilvánosságra. A Chr. Stückelberger református szociáletika professzor alapította, mára több mint 170 ezer tudományos kutató, teológus, szakember fórumán Aiming Wang professzor „Kálvin János jelentősége a Kínai Protestáns Egyház fejlődésében” címen írt izgalmas tanulmányt. Külön fejezetet szentelt hazája értelmiségi milliói megváltozott viszonyának Kálvinhoz, illetve a kálvini gondolatokhoz, gondolkodáshoz. Az utóbbi időben kínai tudósok egész sora foglalkozik akadémiai szinten annak vizsgálatával, mi a titka és magyarázata Kálvin gondolatrendszere egyetemes igazságainak, illetve maradandó értékének. Az eddigi kutatások egyik célja volt kideríteni, mi mindent importálhat Kálvinból maga az ország, illetve a kínai protestantizmus (a kínai nemzeti érdek és a vallás kölcsönhatásának vizsgálatával). Kiváltképpen a kálvini protestáns etika és a kínai hagyományos etika olyan forró téma, ahol számos érintkezési pont adódik, főként a modernizáció és a vallás, illetve az emberi hozzáállás értékrendjének megőrzése tekintetében.



Kálvin és Kína egymásra találása potenciális erő - "sinokálvinizmus"?

Ma annak lehetünk tanúi, hogy különös mozgások, találkozások szele fú Távol-Keletről Európa felé is, meg innen oda. S ami 500 éve elkezdődött Európában reformáció név alatt, az sajátos és különös módon köszön vissza. Az új gazdasági világrendben, illetve Kína világpolitikai, világgazdasági súlyának növekedésében sajátos ösztönzésként ott van az Alpokok népének és reformátorainak tiszta levegőhöz, tiszta gondolkodáshoz szokott, genfi és zürichi közösségformáló biblikusságának a tisztító szellemi fuvallata is. Mi magyar reformátusok ezt sem felejthetjük a modern diplomáciai mozgások közben sem, s ezért kiváltképpen örvendetesnek tartjuk, hogy lehet mondanivalónk magyar kontextusban is Kálvin és Kína pozitív, történelmi és távlatos kapcsolatáról. Ez a reformáció 500. évében is igen tiszteletre méltó, és megkerülhetetlen tény. Nagy tartalékok vannak még ebben a tekintetben is a magyar-kínai kapcsolatokban! Ez lehetne akár a 21. századi „sinokálvinizmus” is. Figyelő szemünket a Nagy falon túlra vetjük!




Kínai értelmiségiek Kálvinért –

 nemzeti érdek és vallási értékek kölcsönhatása







Aiming Wang professzor „Kálvin János jelentősége a Kínai Protestáns Egyház fejlődésében” címen írt tanulmányában külön fejezetet szentel hazája értelmiségi millióinak megváltozott viszonyának Kálvinhoz, illetve a kálvini gondolatokhoz, gondolkodáshoz. Az utóbbi időben kínai tudósok egész sora foglalkozik akadémiai szinten annak vizsgálatával, mi a titka és magyarázata Kálvin gondolatrendszere egyetemes igazságainak, illetve maradandó értékének. Az eddigi kutatások egyik célja volt, kideríteni, mi mindent importálhat Kálvinból maga az ország, illetve a kínai protestantizmus (a kínai nemzeti érdek és a vallás kölcsönhatásának vizsgálatával). Az 1980-as évek óta, amikor is sor került Max Weber könyvének, a Protestáns etika és a kapitalizmus szelleme című nagy műnek a kínai kiadására, indul el az ilyen irányú kutatás. Kínai vélekedés szerint ugyanis az emberiség spirituális fejlődésének egyik legkiemelkedőbb figurája éppen Kálvin volt. Az elmúlt évtizedekben a legkiválóbb kínai elmék foglalkoztak Kálvinnal, sok könyvet fordítottak le róla és tőle, így pl. az Institutiot is. Vizsgálták politikai, szociális, igazságszolgáltatási, kereskedelmi és etikai befolyását, a teológiain túl. Kiváltképpen a kálvini protestáns etika és a kínai hagyományos etika olyan forró téma, ahol számos érintkezési pont adódik, főként a modernizáció és a vallás, illetve az emberi hozzáállás értékrendjének megőrzése tekintetében.

Újjáéledő teológia, ébresztő teológia a kínai protestantizmusban Kálvin nyomán


Kálvin soha nem beszélt úgy magáról, mint a reformáció fő alakjáról. Magát a reformáció szót használta, például ebben az összefüggésben: „A szív új vallása a reformáció”. Vagy: „az istentisztelet és az élet reformációja nélkül nincs megújulás”. Kálvin a református-presbiteri hagyomány kialakulásában személyes hatását a Soli Deo Gloria, Egyedül Istené a dicsőség gondolata mögé rejtette, azzal együtt, hogy módszereinek és eszméinek a befolyása valóban világméretű. Az elmúlt pár évszázadban Kálvin befolyását eszméinek a fennmaradása igazolta. Kétségtelen, hogy lelki és vallási befolyása a nyugati világra és civilizációra hatalmas, de legalább ennyire a misszió keresztyén történetében is.

Hatások az intézményes emberszolgálat, ellátás területén

Kálvin befolyása meglehetősen rég kezdődött Kínában. Már a 19. században jelentkezett ez a református-presbiteriánus misszionáriusok tevékenységével, akik az USA-ból és Európából érkeztek. Lenyomatukat ott hagyták a kínai protestáns egyházak pásztori és diakóniai munkáin. Zsinati, presbiteri egyházkormányzati rendszerükön is. A kínai professzor úgy látja, hogy Luther minden hívő egyetemes papságának az elve inkább az egyház intézményi területeinek a formáiban jelentkezett és maradt fenn. Hálásak Kálvinnak azért, mivel a presbiteri, a világi tagság részvétele az egyház missziói tevékenységében nagyon erősen megmutatkozott. Kínában a presbiteriánus misszionáriusok voltak azok, akik elindították az intézményes kórházi, elemi és középiskolai rendszert, diakóniai központok kialakítását szegények és idősek ellátására, s más szolgálatokat. A kálvini árnyalatú protestánsok a világ minden részén, így Kínában is erőteljesebb szociálpolitikai aktivitást mutatnak, mint más vallási közösségek. Ahhoz képest viszont, amennyire erősen megszerveződött kétszáz év alatt Kínában Kálvin befolyása a gyülekezeti szinten, még nem elég a presbiteri hagyományok tudatosítása.

Kálvin és Confucius találkozásai a néplélekben, a nemzeti identitásban – weboldalak jelentősége


Kálvin és Conficus találkozása most a fő téma, mivel a kínai nemzeti identitás és mentalitás alakulására döntő hatással volt és van a konfucianizmus, s ennek rokoneszméi a kálvinizmussal csak alátámasztják Kálvin növekvő népszerűségét a nagy fal mögött. A két nagy spirituális rendszerben hasonló megfogalmazások találhatóak az emberi természetről, az egyéni felelősségről. Kálvin olyan erkölcsi és politikai rendszert segített megvalósulni, amiben a bibliai és az egyháztani megfontolások is szerepet kaptak. A Nanjing Theological Review volt az egyedüli olyan folyóirat Kínában, ami a múltban is foglalkozott a kálvini örökséggel és a Keresztyén Vallás Rendszere c. művet sorozatban jelentette meg. Ma a weboldalak nagyon fontos segítőeszközök abban, hogy a kínai weboldal látogató százmilliókban tudatosuljanak a reformáció értékei, és Kálvin eredményei, hatásai.

Növekvő kálvini fénysugárzás Kína és a lelkek fölött

Wang professzor idézi írásában a svájci francia református teológust, Francois Wendelt, aki 1985-ben Genfben kiadott Kálvin könyvében rámutat: Kálvinnak a mai napig igen erős egyháztani és pedagógiai befolyása van, az igaz egyház karakterének az alakításában. Nem annyira az egyházat akarta előtérbe állítani, hanem az egyház egyik lényeges szerepét, a segítségnyújtást a megszentelődéshez.

Genfi közösségfejlesztő praktikák és módszerek – nemzeti lelkiismeret ébresztés Kínában

Kálvinnak már 1538-ban voltak konkrét és fontos javaslatai. Isten nevének tisztelete igen fontos eszköz a herezisek és skizmák ellen, mert ezek az egyházat akarják lerombolni. A másik javaslata az volt, hogy a jót az nem korrumpálja, ha azt a méltatlanokkal, a gonoszokkal is közlik. Nem szabad engedni, hogy elaltassanak és elfordítsanak minket a jó iránytól a rossz példák. A harmadik javaslat az, hogy akik megbánják méltatlanságukat, bűneiket, bűnbánat révén visszatérhetek a közösségbe. Ezzel a kirekesztés és a tartós kizárás ellen lépett fel Kálvin, megnyitva a visszatérés útját és lehetőségét. Kálvin szemével a végső megoldás nem a jogi, hanem a teljes ember talpra állítását segítő egyházi közösség. Ehhez három olyan eszközt talált, melyek ebben segítették őt. Az első volt a prédikálás. A Genfi Egyházi Rendtatás (1541) hetente 26 prédikációt írt elő, ami három lelkész között osztódott meg. A másik eszköz a konzisztórium, azaz a presbitérium volt. A 20 tagot minden esztendőben újra meg kellett választani. Széleskörű megbízása volt: az úrvacsorai közösség tisztaságának felügyeletétől a bűnösök megtérése, bűnbánatra vezetésén át a jók megőrzéséig a rossz társaságoktól. Harmadik eszköze volt a különbségtétel a világi és a mennyei kormányzás között. A lelkiismeret fontossága és szabadsága pedig összecseng Confucius tanításával. Ahogyan Kálvinnál is, a keresztyén szabadság egyik feltétele a hívők lelkiismeretessége, azaz az Istennek történő végső számadás kikerülhetetlensége. A másik az, hogy a lelkiismeret végső soron nem a törvénynek engedelmeskedik, hanem Isten akaratának. A keresztyén szabadság nem függ a külső dolgoktól, hanem egyedül Istentől. A kínai protestantizmus nagyra értékeli azt a morális és lelki, valamint a különböző társadalmi szegmensekben megvalósult prosperitást, amit a kálvinizmus, a puritanizmus és a presbiterianizmus megvalósított századok alatt a világon. Ez a magyarázata annak, hogy annyi üldözés, a kommunista rendszer egyházfojtogató és felszámoló praktikái, a „kulturális forradalom” tisztogatásai és agyi fertőzései ellenére ma Kínában mintegy 60 millió protestáns él, és több, mint 2000 lelkész végzi pásztorolásukat. A kálvini protestantizmus ezen túl kész és képes arra, hogy a kínai modernizációs törekvésekben is szerepet játsszon, főként a nemzeti lelkiismeret ébresztésében, Biblia és a reformációs alapelvek értelmében. „Meggyőződésem, hogy Kálvin alapelvei segítenek a kínaiak számára közelebb hozni olyan egyetemes igazságokat, melyekhez mindenki képes és kénytelen igazodni valamennyire akkor, ha egyetemes értékekről beszélünk” - írta a nanjingi református gazdaságteológus professzor.


Nemzeti lelkiismeret – kárpát-medencei olvasatban és kínai lépéselőnnyel?!

Dr. Aiming Wang nanjingi református professzor gondolatmenetéből bennem tovább visszhangzik ez a szókacsolás: nemzeti lelkiismeret. Hány Kálvin, Luther, s Uram, bocsá', római pápa kell ahhoz, hogy a magyar nemzeti lelkiismeret is éber legyen, és vigyázzon arra, amire kell: önmagára, egymásra, a másik emberre. Ne csak önmagára, a másik ember jó hírére, ne csak a magáéra. S hogy mindezt ne jogszabályi eszközök kényszerítsék ki népünkből, hanem az Isten előtti lelkiismeret élő működése, és erkölcsi szabályok vezessék?! Ahogy Kálvin korában, s ma egyre növekvőbb mértékben a nagy fal mögött tapasztaljuk. 60 millió protestáns kicsinyke nyáj az embermilliárdos Kínában, de elég ahhoz, hogy kovászként egy egész világot megkelesszen. Nagyon furcsa lesz, de egyáltalán nem lehetetlen, hogy majd Kínából jön velünk szembe a modern, posztmodern, hatékony, konstruktív, prosperáló protestantizmus. Onnan, ahonnan eddig őseink állítólag ezredévekkel ezelőtt elindultak. És a kör akkor be fog zárulni – pogány vagy/és keresztyén, ateista vagy/és nihilista, hedonista vagy/és önpusztító magyarok körül. Az már nem a történelem leckéje, s görbe tükre lesz, hanem Isten különös történelmi vezetésének a jele. Mert hogy a mennyek országa a földi országokban is jelen van, embereken keresztül. Ebben Kelet megint, újra lépéselőnyben van hozzánk képest. Jó lesz az őröknek a vártán Magyarhonban is nagyon vigyázni és el nem aludni! Hogy meglássák végre: ex oriente lux!



A HATÁRÁTLÉPŐ REFORMÁTUS LELKÉSZ-MŰVÉSZ CSODÁI

KÖNYV A KŐ, FÉM, ARANY MINIATŰRÁK MŰVÉSZÉRŐL, JOSUA BOESCH SVÁJCI LELKÉSZRŐL

Jakob, Samuel [Hg.], Präsenz im Heute Gottes. Impulse für eine Spiritualität auf den Spuren von Josua Boesch. Zürich, 2022

 


Anyai felmenőim szülőföldjén, Svájcban gyakran megfordulva, az 1990-es évek elején akadt kezembe a rüschlikoni református diakóniai központban az a könyv, amit csodálattal forgattam, s magammal is hoztam Auferstehungsweg/Feltámadási út címmel. A református lelkészként fém, kő, üveg ikonokat alkotó Josua Boesch (1922-2012) lenyűgöző ábrázolás világáról, egy-egy mini ikonhoz írt elmélyült bibliai elmélkedésével. Magával ragadott a lelkész-művész elmélyült Krisztus-csodálata, Isten szépségalkotásra ajándékozott matériáinak (kőnek, ércnek, fának, üvegnek) kifejező formákká illesztése. De Boesch életének transzformációi, átformálódásai is szíven ütöttek a szenvedések, a szolgálat, a művészi teremtés, a cellamagány keresése és átélése közben. Majd visszatérése szülőföldjére, hogy a személyes feltámadási úton egészen odaadja a hívő népnek, hazájának mindazt a verbális és materiális kincset, amivel őt Isten másokért megajándékozta. Több cikket írtam művészetéről, szelíd, Krisztus-formálta, Krisztust formázó alázatáról. Titokban mindig vártam olyan könyvre, amelyben az életrajzi tények mögött feltárul majd a valóság epifániája, az a művész-lelkész, lelkész-művész, aki szédítő horizontokat zarándokolt be lelkében, hogy a Csodát, az élő Krisztust „körbe zarándokolja”, a Szentlélek láthatatlan szerpentinjén. És lássunk csodát! Samuel Jakob remek szerkesztésében 2022-ben, 10 évvel halála után, a zürichi teológiai kiadónál (TVZ) megjelent az a tanulmánykötet, amelyben a szerzők szellemi-lelki és valóságos nyomkövetőként írják meg e különös, elhívott élet lelkiségének, alkotói egyediségének a nóvumait. Isten „vagyok-jelenlétéről” Boesch életében és alkotásaiban.

Az egyik tanulmány összeveti a két református indíttatású, nagyszerű keresztyén személyiség útirányát. A francia református egyházból indult Roger Schutzét, aki a világszerte ismert és fogalommá vált Taizé megalapítója, s végül a római katolikus egyház „lelki szatellitájaként” élte meg istenadta tálentumait. Ő reformátusként lett katolikus. Joshua Boesch reformátusként élt éveken át a szépséges Toscana Camaldoli szerzetesközössége cellájában, ahol rátalált a fantasztikus pneumatikus, Isten Szentlelkétől ihletett anyagszemléletére és kifejezésmódja kincseire. Visszatérve Svájcba, ontotta különös fémikonjait az istenszemlélet különlegességeire fogékony lelkeknek.  



Leánya, Verena Frei-Boesch a család gyökereiről, édesapjuk lelkészi és művészi, lírikus útjáról vall őszintén: a gyülekezeti reformtörekvések kudarcairól, a kétely lutheri mélységeiről, lélekszaggató pillanatokról, majd visszavonulásáról, hogy a még teljesebb Krisztus-közösségben rátaláljon a hazavezető és életét művészi tágasságba emelő feltámadási útra. A lelkészi hivatalban eltöltött idő alatt a kertvégi istálló a kreativitás és a meditáció menedékhelye volt számára. Teológiai tanulmányai előtt a család ötvös hagyományait is kitanulta, így hamar megformálódott szemlélete a szépségről, a forma és az anyag kapcsolatáról, az arany, ezüst olvadási folyamatairól, a nemesfémek pompájáról. A „változás” Boesch életének egyik központi fogalma lett, amint Naplójában leírta. E kötet borítóképén kötéltáncos látható, egy 1985-ben készült ikon. Erről így írt: „Az új ember kötélen jár. Lépésről-lépésre. Nem néz hátra, vagy előre, csak a kötélre és lábára, amely tapogatózva megy át a TE-hez.” S ez a lényeg. Nem nehéz felismerni a kötéltáncos figurájának tartásában a megfeszített Krisztust. A TE-ként velünk tartó Szabadítót, akivel a néző, az alkotó szinte eggyé válik. Ennyire velünk van Ő, s visz át a lélekveszejtő mélységek fölött, olykor abszolút keskeny, egyszemélyes úton. A tanulmányszerzők gazdagon betűzgetik ki Boesch impulzusait: szellemiségének biblikus és ötvös hátterét, a kereszt és a feltámadás életformáló erejét, művészi hagyatékát művészettörténeti keretben is értékelve.  Nem maradhat el a zsoltárok gazdag motivációs szerepe sem. Személyes ismerőse, Christoph Stückelberger nemzetközileg ismert mai református etika-professzor a lelkész-művész magas igényű erkölcsi tartását vázolja fel. A kötetet vonzóvá teszi, hogy van mit nézni és olvasni. Számos gyönyörű fotó formálja látványélménnyé a könyv forgatását.  

 „Lehetsz-e szerzetes egy időre, és mégis protestáns?” – teszi fel a kérdést az egyik elemző. Boesch élete erről szól: igen, megteheted. Ő nemcsak kötéltáncos volt, hanem hídépítő is, aki olyan dolgokat kapcsolt össze, amelyek elválasztottak másokat. Krisztusi szabadsággal túllépett hagyományokon, dogmákon, sok hívőt ma is megosztó felekezeti részigazságokon, és közben igazán protestáns, református maradt. Krisztus-ikonjai nem a hatalom képei. Szelíd Krisztust ábrázol, aki megbékít. És ebben is látszik valami „korunk protestáns lelkiségéből”: az idegenkedés a tekintélyelvűségtől, az ellenállás a szabványosítással szemben, a vágyakozás az új után, a semper reformari debet, a  vonzódás az igazán Hatalmas, a szolgáló Krisztus felé. Egyik naplóbejegyzésében írja: „Óh, ezek a szemek, Uram, amelyeket mindig is kerestem. TE belenéztél legbensőbb lényembe és ott hagytad tekintetedet, a szemedet”. Boesch alkotásaival, mondataival ma is elgondolkodtat, például arról, milyen előítélet-határokat vagyunk képesek magunk mögött hagyni, hogy Isten tágas terekre vezethesse lépéseinket fizikai és lelki értelemben? És nyíltszívűségre is.  S milyen hitbeli, erkölcsi határokat kell meghúznunk ahhoz, hogy ne tévedjünk el, s ne tévesszünk meg másokat – de ne is legyünk szűkkeblűek? Hogyan lehet a közösség, egyházunk, népünk, a velünk élők javára az „Isten-magányosok” karizmája? Bátorítás ez a kötet Boesch szellemében: merjünk Krisztus-hittel átmenni a kifeszített életköteleken, szituáció-köteleken, Isten kötéltáncosaiként. Tekintetébe kapaszkodva…

Dr. Békefy Lajos Ph.D.


HOMOKÓRÁK BÖLCSESSÉGE

Hétköznapjaink mindennapiságáról


Micsoda változások az órák birodalmában! Épp’ hogy betévedek az egyik budapesti plázába nagy ritkán, szinte arcomba nyomul a modern órabirodalom csillogó-villogó művilága. Mindenfajta világmárkák, árak a csillagos égig. Épp’ hogy megnyitom mobilomat, árad a digitális óra és egyéb reklám csőstül. Mielőtt családom tagjait felhívnám, s érdeklődnék gyermekeim, unokáim egészsége, hangulata felől, beletolja magát látóterembe hallatlan pimaszul, kéretlenül a bődületes reklámözön már most karácsonyi ünneprontó biznisz kínálatával. Mintha a szent ünnep a pénzköltési, vásárlási „überelés”, a tavalyit túlszárnyaló tömegpszichózisával akarna rabul ejteni, hogy még többet költsenek az idén az emberek ünnepi hiábavalóságokra, mit eddig valaha is tették. Ez reklámdiktatúra. A mindent a szemnek, alig valamit a léleknek fogyasztási diktatúra. A mindennapok közönségesség-diktatúrája. Eközben pedig bosszankodhatom, mert az internetem nem kapcsolódik a szolgáltatóhoz, napjában többször is megszakad a szolgáltatás, töprenghetek, hackerek szórakoznak velem vagy valami fizetett világhálós cselszövés áldozata vagyok? Én pedig egyáltalán nem szeretnék ezen töprengeni, mert állítólag minden, de minden a nagyérdemű vásárló, a digitális világpolgár kényelmét, elégedettségét (de nem boldogságát!) szolgálja. És egyébként sem ez az én intellektusom világa. Szóval órák, idők, modern techno-csodák diktatúrájában élünk. A hétköznapiság nagyon közönséges mindennapiságában. Mechanikus, már robotszintű létezésben. Az igazi lét csodáitól messze-messze. És csillagfénnyire attól a világtól, ahol még az idő is emberarcú. A bölcs homokórák világától.

HOMOKÓRÁM, MIRŐL MESÉLSZ




Szükségem van az időre, meg az időt mérő egyszer volt hol nem volt homokóra bölcsességére. Arra, ami hiányzik az ultramodern szerkezetekből, formákból. Elcsodálkozom, még mindig találó a múlt századvég filozófusának dilemmája, aki feljegyezte a hamleti lenni vagy nem lenni igazi drámai kérdése helyére pipeskedő Sein oder Design-t. Szabad értelmezésben a lenni vagy lézengeni, a Desingban, a formákban, külsőségekben pergetni ki kezünkből és életünkből az időt. Meg magunkat önmagunkból. Önveszejtő felszínességért cserében.

Még svájci nagyapámtól kaptam kiskoromban egy zseb homokórát, amit meg ő kapott a nagyapjától. Aranyozott fémkeretben, kemény üvegben felső és alsó kúpalakja, és aranylóan csillogó szaharai homok kristályokkal. Öt percet mért. Az én gyermekkori homokórám csodaóra volt. Kabátom, nadrágom zsebében hordtam, féltve őriztem. Úgy vigyáztam rá, mintha élő madárka lenne, nehogy egy óvatlan pillanatban kireppenjen a zsebemből. Gyermekfejjel is megcsodáltam a csillogó sivatagi kristályhomok szemeket, s míg lassan, hangtalanul peregtek a homokszemek lefele, az éppen megfordított kis csodaszerkezet alsó felébe, néha megforgattam óvatosan, s a szemek hirtelen más irányt vettek, táncolni kezdtek. Különös játék volt. Miközben a napfény visszaverődött a kristályszemek egyenletes lefolyásán, fantáziám messze száguldott. A tényleges sivatagok, sivatagi hajók, a tevék, az ezeregy éjszaka soha nem létezett fantáziavilágába. De jó volt is álmodozni, szabadon, valóságszerűen vagy éppen valóságfelforgató, szabad képzelettel. Harry Potteres zabolátlansággal. Miközben rám így hatott a rövid időre terminált homokóra, közben eltöprengtem a bölcsességén. És tanításán. Amint kiábrázolja földi létünk alaptörvényét: minden véges ebben a világban. Aminek kezdete van, annak vége is. Meg hogy az idő, nem csak a rajtunk kívül létező, hanem a bennünket is mérő szubjektív idő egyszer majd véget ér. Meg hogy nagyon is beszorított keretek között pereg alá, le a múlt, az elmúlás mélységeibe. Miként a homokóra kristályszemcséinek meg van a maguk fizikai mozgástörvénye, időzítése, úgy a mi életünknek is. És hogy a kristályzuhany, fénypatak mindig felülről folyik alá. Nagy üzenet arról, hogy az emberi létezés, a személyes sors a nagy felső létből, Istenből érkezik alá, akár elfogadjuk ezt a léttörvényt, akár okoskodva mit sem törődünk ezzel. Nem számolva azzal, hogy életünk magasról indul. A való életben nincs helye fordításnak, maximum csak egyszer, amikor Isten keze vagy Lelke fordítja meg, át más irányba az életünket. Ezt nevezzük a megtérés csodájának, az Istenre-ébredés boldog és minden szempergésnek értelmet, célt adó nagy felfedezésének. A hit órájának. A kegyelem kristálytiszta pillanatainak. Az életirányt átprogramozó istenélmény egyszeri, megfordíthatatlan ajándékának. Nekem a kicsiny zsebhomokórám mindig Istenről beszélt, a felfénylő személyes sors apró gyönyörpillanatairól. Végül ezek egy egésszé állnak össze, amit életnek nevezünk. A tiédnek, az enyémnek. De most még vannak különleges homokóra üzeneteim, amelyekből megosztanék néhányat.

HOMOKÓRÁM HANGTALAN BÖLCSELETE

Ma éppen egy karácsonyra tervezett nagy interjú ügyében kerestem meg a híres svájci református szociáletika professzort, az etikai világháló, a globethics.net alapítóját. Ezen a felületen ma már közel 200 ezer, jelenünkért és jövőnkért felelősséget érző tudós, író, kutató, egyetemista osztja meg munkáit és gondolatait mind az öt kontinensről. Jó látni ezt a világméretű nagy felelősség-konspirációt a felelőtlenség mindennapi borzalmai közepette. Professzor ismerősöm jelezte, hogy nemsokára Nigériába indul, karácsony előtti béke előadások tartására. Kérdezte, Útjelző című kétkötetes intellektuális versgyűjteményéből, amit még a Covid kirobbanása előtt nyomott kezembe a zürichi találkozásunkkor ebédlőasztaluknál, fordítok-e még? Most, svájci Hotz üknagyapámra és a tőle örökölt homokóracsodára gondolva elővettem a köteteket és azokat a citromsárga „gondolati építőkockákat”, amiket évtizedek alatt gyűjtöttem össze a stuttgarti Pásztori lapok (Pastoralblätter) mellékleteiként. Csupa rövid idézettel, amiket igehirdetésekkor, cikkek írásakor használtam. Homokórám időpörgető csendjébe nézve, két idézetet forgatok a lelkemben, s adom át ezeket most Olvasóinknak.

MIÉRT?

Rose Ausländer (1901-1988) Homokórák című verseskötetéből, aki bukovinai zsidó írónő volt, veszem az egyiket. Meggyőződésem, Isten Lelke, a Rúah Adonaj nem véletlenül hozta éppen ma, éppen a mai világhelyzetben szemem elé ezt a verset. „Háborút robbantanak ki, s minket nem kérdez meg senki./Homokot szórnak a szemünkbe./Mi pedig csak kérdezni tudjuk:/Miért kell vacogni és éhezni az embereknek?/Miért kell elvérezni testvéreinknek?/Miért kell megölni azokat, akiket mások minősítenek ellenségnek?/Miért nem élhetünk egymással békében/és felebaráti szeretetben?/Ahogyan az megíratott minden ember emlékeztetésére?/Az Ó- és az Új Szövetségben/Minket pedig ismét nem kérdez meg senki”.

A DIPLOMÁCIA ETIKÁJA

Homokórám másik pár perces szabad verse Chr. Stückelberger svájci szociáletikus testvéremtől származik. „Diplomáciai etika. Saját érdekeinket jól védeni,/a másik ember érdekeit elismerni,/ s nem akarni egymással megküzdeni./Csak egy kicsi lépést megkockáztatni a másik felé,/mérlegelve, óvatosan, diplomatikusan/lépni a másik elé,/azzal a reménnyel, hogy a másik is/tesz egy lépést felénk./Az ő székébe is képzelve magunkat olykor-olykor,/Meglepő megoldásokkal előjönni,/erkölcsös kompromisszumokat keresni./Ez a tárgyalás etikája/a diplomácia etikája”.    

Homokórám, mesélj tovább...




UTÓHANG A SZELLEMI SZÖVETSÉG POZSONY-GENF-KOLOZSVÁR-BUDAPEST FELCÍMHEZ

Kevésszer adódik meg író, publicista, kutató, szellemi ember, teológus, lelkész életében, hogy írása a megjelenés után szinte csak homokórányi idő elpergése után értékelő, mi több, kollegiális együttműködésre hívó visszhangot kapjon. Istennek hála, ez történt a HOMOKÓRÁK BÖLCSESSÉGE című írással, ami a pozsonyi Felvidék.ma online oldalon jelent meg ma. Kis idő múlva dr. Ignace Haaz úr, a genfi etikai világháló, a globethics.net menedzselő igazgatója magyar-német-francia nyelvű levéllel keresett meg, aminek magyar változatából egy részt lejjebb idézek. Úgy is, mint annak a szellemi szövetségnek a bizonyítékát és működő erejét, ami határokon, barikádokon ível át, s aminek a svájci-magyar kapcsolatokban a reformáció kora, Kálvin, Genf sarkcsillag nevének feltündöklése óta különösen gazdag a története. Haaz úr levele ünnepivé avatta a homokóra pergő homokszemcséinek üzenetét arról, hogy amit ma megtehetsz, azt ne halaszd holnapra. Valamint Isten Igéjét is erős fénnyel felragyogtatja: 

 Erősen álljatok, mozdíthatatlanul, 

buzgólkodván az Úrnak dolgában mindenkor, 

tudván, hogy a ti munkátok nem hiábavaló az Úrban (1Kor 15,58)

Mivel a szóban forgó írás pozsonyi megjelenése után genfi megjelenési ajánlatot kapott, s mint minden alkalommal, most is felkerül a kolozsvári agnusrado.ro oldalra is (bekefy.agnusradio.ro), s a szerző solustuus blogoldalára is kikerül Budapesten (https://www.blogger.com/blog/post/edit/2794831710063140807/8934953384930352544), majd a Solustuusforever2050 nemzetközi blogoldalamra, jó szívvel és hálával állapíthatjuk meg, hogy a szellemi, intellektuális alkotói diplomácia jól működik. És még valami: az udvarias hangnem, ami remélhetőleg nem csak svájci sajátosság.  Soli Deo Gloria!

Részlet dr. Ignace Haaz úr leveléből

Kedves Lajos,

 

nagyon értékeltem kis meditációdat az időről. Tudtad, hogy JEHE (= Journal of Ethics in Higher Education - Etika a felsőoktatásban folyóirat) folyóiratunk témájául is az időt tűztük ki, pontosabban az oktatás idejét? Érdeklődnék, hogy megengeded-e, hogy felhasználjam a prózádat, kiegészíthetnék néhány időfilozófiai elemmel, és együtt aláírnánk a szöveget...olyan jól írsz, és nagyra értékelem,  hogy ezt a gondolatot ötvözi a rövid idő, a homokóra fontosságának hangsúlyozásával, amely a jelen idő szerepének átgondolására késztet bennünket. Tudtad-e, hogy Bergson francia filozófus doktori disszertációját éppen arról a gondolatról írta, hogy a tudat közvetlen, jelenben fellelhető adatai tudatos életünk legkreatívabb és legfontosabb elemei a múlt és jövőnk meghatározottságához képest? Örülök, ha visszajelzést kapok javaslatomra. Ha elfogadod, egy héten belül benyújtom Neked a két hét múlva (december elején) megjelenő közös szövegünket... Ezzel tisztelegnénk Christoph Stückelberger előtt, s megmutatnánk figyelemre méltó prózádat és eredeti elképzeléseidet az időről, és megmenteném a feledéstől a megírni kívánt szövegemet is.

Odaadó híved, Ignác


Létfejtő gondolatok adventi 

csillagboltozata alatt – 

szellemi háromszögeimmel


Mennyi drága és örökzöld levelet sodort már elém a Szél, Isten Lelke az elmúlt évtizedek alatt! Csodálkozva szemlélem hetvenöt évem magasleséből, meg a budaörsi Kőhegy magasából, hogy ezek az örökzöld levelek bizony nem lefelé hullnak, hanem legyőzve minden lefelé húzó szennygravitációt, könnyedén libbennek egyre feljebb, az adventi csillagboltozat magasába – emberi szellem az Örök Szellemhez, Istenhez.

Írók, költők, művészek, filozófusok, teológusok, különös sorsok sorjáznak a Szentlélek-Szél fuvallatában. Itt az ideje, hogy karácsonyváró csendemben első számadásomat elvégezzem.

Azokról, akik a nagy Ismeretlent, a teremtett Létet és benne az emberi sorsokat úgy fejtegették rétegről-rétegre, miként egykoron a dudari bánya mélyében láttam a frontfejtő vájárok elképesztően nehéz és mégis csodálatra késztető munkáját. Ahogyan fejtőkalapácsuk alatt a mélyben a szénrétegek sorra leomlottak.

Az emberi szellem nagy Ösztönzője, a Szentlélek kultúrateremtő fáradhatatlanságának köszönhetem szellemi háromszögeimet, olyan alkotókat, akik életemre, gondolkodásomra, hitemre mindeddig hatással voltak.

Akik a Szentháromság Isten szellemuniverzumába ágyazottan, onnan táplálkozva, égi energiák és mennyei üzenetek emberi közvetítőiként léptek be a téridő egy-egy pontján a földi szellemtörténetbe. Itthon és más honokban. És otthonomban.

A szellemi háromszögek egyes alkotóit ez az önmagukon túli, túlmutató transzcendens, isteni beágyazottság és állandó Szentháromság-vonzásban élés-alkotás jellemzi. Rövidre fogva hetvenöt évem tapasztalat folyamát, a szellemi közös többszörösből most elsőként ezt az intellektuális háromszöget rajzolom fel: a háromszög csúcsán Dag Hammarskjöld (DH), Isten diplomatájának neve ragyog. A háromszög vízszintes szárának bal csúcsszögében Christoph Stückelberger (CST) neve áll, a jobb oldali csúcsszögben pedig Pilinszky Jánosé (PJ). Éteri hangolású, csillagcsöndre nyíló gondolataik fenyőerdejéből adventi-karácsonyi üzeneteket hozok most az Olvasók elé. Adventi ajándékként.

Genf – New York – Budaörs élő háromszöge útjelzőkkel

Dag Hammarskjöldöt, az ENSZ második főtitkárát, a svéd hívő evangélikust és Christoph Stückelberger zürichi református etikaprofesszort, a globethics.net szellemi, erkölcsi világháló létrehozóját említem először. Azt a különös intellektuális és spirituális kapcsolatot, a Lélekben születő, s az alkotók nagy idői és földrajzi messzesége ellenére is hitbeli, gondolati egyidejűségben és szinkronitásban kifejeződő lelki rokonságot, amit csak csodálni tudok, valahányszor rájuk fut az emlékezésem. Így dolgozni csak Isten tud, ahogyan ezt rajtuk keresztül (is) tette/teszi. Miért? Mert Hammarskjöldnek 1961-ben bekövetkezett tragikus repülő szerencsétlenség okozta halála után az ENSZ palota 38. emeletén lévő dolgozószobája páncélszekrényében megtalálták azt az imanaplót, gondolatgyűjteményt, amit szinte mindennapi Istenre gondolása és felelős munkája gyújtópontjában jegyzett le különféle műfajban.

Ennek címe svéd, angol, német és magyar nyelvű kiadásban is ez: ÚTJELZŐK.

Vaegmaerken – Weg-Zeichen. Jó 50 évvel e spirituális napló után Stückelberger professzor Genfben megírta és kiadta a maga Weg-Zeichen-jét. Az evangélikus Isten diplomatája után félszázaddal a református tudós 100, majd három évvel később 111 gondolatkristályt publikált a mindennapok etikájáról, a napi hitkoordináták között megélt reflexiókkal a világ, hazája, egyháza, az emberi lét éppen időszerű történéseinek létfejtő szentenciáiként. Iránytűnek szánva hívő és nem hívő embereknek, hogy elgondolkodjanak és a maszkabál világ álarcai mögé pillantsanak. Budaörs pedig úgy kerül a különös históriába, hogy 2005-ben itt élve, írtam meg Isten diplomatájának életéről és eszmefuttatásai lefordításával könyvemet (Isten diplomatája címmel). Csoda volt, hogy feleségem, Röhrig Klaudia lelkésznő egykori svájci egyetemi gyakorlata helyén, a Zürich melletti Rüschlikonban járva, akadt kezembe Hammarskjöld életéről néhány könyv. Nem tudtam ösztönzésüknek ellenállni, mert magyarul semmi nem volt őróla. Majd pár hónappal a Covid19 kitörése előtt Zürichben meglátogattuk Stückelberger professzort, aki feleségemnek évfolyamtársa volt a bázeli református egyetemen, sőt még együtt írtak szemináriumi dolgozatot Lochmann professzornál Isten Országa etikai kérdéseiről. Látogatásunk végén professzor testvérünk megajándékozott gondolatkristályai két kötetecskéjével. Ma is elképedve ámulok el azon, milyen titokzatos az a szellemi háromszög-hálózat, aminek csúcsa valójában az égi világba vész el tekintetünk elől. S amin át mégis a Szentlélek vezetése, jótékony szétáradása, multiprezenciája (sokhelyszínű jelenléte) kapcsolja össze gondolkodásunkat és földi tereken túlra mutató sorsunkat.

A professzornak a Covid világjárvány alatt írt 600 oldalas etikáját, a globalance-t volt módom itt a mi Felvidék.ma felületünkön is ismertetni. Etikus gondolkodásának keresztyén egyetemességét és politikai, nemzeti határokon átívelő, az emberszívek egyetemes igényeiig aláhajló gondolatait meghívott tudósként Nigériában, Kínában, Oroszországban és Genfben egyaránt nagy érdeklődéssel hallgatják az egyetemeken.

Megtiszteltetésnek tartom, hogy eszmerendszeréről, a digitális korban is emberarcú etikájáról a Confessio c. református folyóiratban írhattam, amit a globethics.net méltónak tartott arra, hogy angolra fordítsák és közzé tegyék a Journal of Ethics-ben.

Gondolatkristályok a svájci, majd a svéd útjelzőkből

Hívő alázat és mérnöki alaposság jellemzi Stückelberger lelki kincsestárát.

Lélektől inspirált gondolatait ilyen témacsoportokba szedte: Érzékek-Értelem-Teremtés; Jó és Gonosz Tettek; Élet-Életbontakozás-Életszakaszok; Igazságosság-Szegénység-Gazdagság; Kapcsolatok és Szeretet/Szerelem; Gazdaság-Politika-Kultúra; Lelkiség-Hit-Tudás. Visszautal nagy ösztönzőjére, Hammarskjöld hasonló című szellemi naplójára, s hozzáteszi: „Hivatásos etikusként az életem során nyilvánvalóvá vált: az etika életre mutató iránytű”. Ez úgy valósul meg, hogy az Isten Lelkétől felhangolt belső hangra és a másik emberre figyelünk állandóan. Életre mutató, egyszerre istentiszteletben és embertiszteletben megvalósuló keresztyén útmutatójából néhány gondolat következik. Ezek nem versek, de a gondolatfordulatokat követő versformájú tagolásban jutnak leginkább érvényre. Az eredeti tagolást itt folyószöveggé változtattam, egy egységen belüli gondolatmenetet törésjellel / jelöltem. A gondolatszakaszok elválasztását a folyószövegben egy sortávolságnyi különbséggel jelzem. E remek kristálytöredékeket Genfben, reggelente a buszon ülve, a Szociáletikai Kutatóintézet felé tartva, kis naptárába jegyezte le. Miként Hammarskjöld, aki a repülőgép katasztrófáig mellényzsebében vitte magával kis naptárát, s fordította abba Kempis Tamás Krisztus követésének szövegeit és a maga Isten felé szálló gondolatait.

Háromszög kapcsolat

Önmagunkat helyesen szeretni/Embertársunkat helyesen szeretni/Istent szeretni. Ez a keresztyén etika/háromszög kapcsolata.
Mégis,/hogyan szeretjük helyesen a Magasságost?/”Az ő parancsolata pedig az, hogy higgyünk az ő Fia, Jézus Krisztus nevében, és szeressük egymást” (1János 3,23).Ez az egyszerű keresztyén etika hármas-egy titka:/bízni az Ő bölcsességében, és rábízni magunkat az Ő vezetésére.

Keresztyén ember és a kultúra karácsony felől nézve

Karácsony Isten testet öltésének ünnepe,/a Palesztinában megtörtént inkarnáció ünnepe.
Krisztustól a keresztyénségig vezető út ez:/inkarnáció és beágyazódás a kultúrákba,/a testet öltés befogadása a különféle kultúrákba.
Először is Közel-Keleten és Észak-Afrikában,/majd Dél-Európában és Dél-Indiában./Ma világszerte a legkülönfélébb hagyományok között./A bibliafordítások segítségével, immáron 2798 nyelven (ez 2012. évi adat – ford.)
Krisztus beletestesül, beleágyazódik a kultúrába./Majd Ő ezután átformálja belülről a kultúrát./A keresztyén etika ezért mindig a környező kultúrára tekintő,/ azt sóként és kovászként belülről átható kultúra./Így történik meg Isten kulturális testet öltése.

Spirituális etika

Mélyet lélegezz,/hiszen a boldogmondások zengik/Isten áldó teljességét,/és hálaadásra hívnak minket is.
Isten Lélek-energiáihoz odahajózva,/Igéjének acélkötelékével összekapcsolódva,/derűt árasztva,/biztató emberi szavakra nyitva ajkunkat,/igaz elemzések megállapításaival/tesszük a dolgunkat egyszerű szeretettel.

Szárnyra kelve és nagyot dobbantva, lendülettel felugorva,/könnyű lábakkal és mégis együtt/gyakoroljuk napról-napra a spirituális etikát.

Egyoldalú szeretet

Kölcsönös szeretet:/hallgatni és beszélni,/adni és elfogadni,/igazságosnak lenni és kiegyenlíteni,/ez az emberi oldal.
Egyoldalú szeretet:/akkor is odafigyelni, ha semmibe vesznek./Adni akkor is, ha nem fogadják el./Egyoldalú odaadással./Ez az isteni oldal.

Hála

Az etika fundamentuma, szilárd talapzata a hála.
A hála tanít meg a csodálkozásra,/óv meg a kapzsiságtól,/nyitja meg szívünket az együttérzésre,/a segítő tettekre./Szerénységre int,/útját állja az aggódásnak./A hála oldja fel a görcsösséget, s juttat jó megoldásokhoz./Ez az igazi életöröm forrása./S miként már a kutatások is felismerték: a hála meghosszabbítja az életet.
A hála annak a hitnek a szíve, középpontja, tengelye,/amely vallja: minden Isten ajándéka.

Álruha, lepel

Az etika világosságot ígér és ad./A sötét erők árnyékot borítanak mindenre./Csak azért keresik a világosságot,/hogy sötétségüket elleplezzék.

Az erkölcstelennek, a rossznak/gyakran van barátságos arca,/ami megejtően vonzó is lehet.

Figyelj jól!/ Az árnyék ma is keresi az etika álruháját!

(Fordítás Dr. Békefy Lajos és Békefy-Röhrig Klaudia)


VÁLOGATOTT GONDOLATI VERSEK A ZSEBKÖTETEKBŐL


Háromszög kapcsolat

Önmagunkat helyesen szeretni/Embertársunkat helyesen szeretni/Istent szeretni.

Ez a keresztyén etika/háromszög kapcsolata.

Mégis,/hogyan szeretjük helyesen a Magasságost?/”Az ő parancsolata pedig az, hogy higgyünk az ő Fia, Jézus Krisztus nevében, és szeressük egymást” (1János 3,23).Ez az egyszerű keresztyén etika hármas-egy titka:/bízni az Ő bölcsességében, és rábízni magunkat az Ő vezetésére.

Keresztyén ember és a kultúra karácsony felől nézve

Karácsony Isten testet öltésének ünnepe,/a Palesztinában megtörtént inkarnáció ünnepe.

Krisztustól a keresztyénségig vezető út ez:/inkarnáció és beágyazódás a kultúrákba,/a testet öltés befogadása a különféle kultúrákba.

Először is Közel-Keleten és Észak-Afrikában,/majd Dél-Európában és Dél-Indiában./Ma világszerte a legkülönfélébb hagyományok között./A bibliafordítások segítségével, immáron 2798 nyelven (ez 2012. évi adat – ford.)

Krisztus beletestesül, beleágyazódik a kultúrába./Majd Ő ezután átformálja belülről a kultúrát./A keresztyén etika ezért mindig a környező kultúrára tekintő,/ azt sóként és kovászként belülről átható kultúra./Így történik meg Isten kulturális testet öltése.

Spirituális etika

Mélyet lélegezz,/hiszen a boldogmondások zengik/Isten áldó teljességét,/és hálaadásra hívnak minket is.Isten Lélek-energiáihoz odahajózva,/Igéjének acélkötelékével összekapcsolódva,/derűt árasztva,/biztató emberi szavakra nyitva ajkunkat,/igaz elemzések megállapításaival/tesszük a dolgunkat egyszerű szeretettel. Szárnyra kelve és nagyot dobbantva, lendülettel felugorva,/könnyű lábakkal és mégis együtt/gyakoroljuk napról-napra a spirituális etikát.

Egyoldalú szeretet

Kölcsönös szeretet:/hallgatni és beszélni,/adni és elfogadni,/igazságosnak lenni és kiegyenlíteni,/ez az emberi oldal. Egyoldalú szeretet:/akkor is odafigyelni, ha semmibe vesznek./Adni akkor is, ha nem fogadják el./Egyoldalú odaadással./Ez az isteni oldal.

Hála

Az etika fundamentuma, szilárd talapzata a hála. A hála tanít meg a csodálkozásra,/óv meg a kapzsiságtól,/nyitja meg szívünket az együttérzésre,/a segítő tettekre./Szerénységre int,/útját állja az aggódásnak./A hála oldja fel a görcsösséget, s juttat jó megoldásokhoz./Ez az igazi életöröm forrása./S miként már a kutatások is felismerték: a hála meghosszabbítja az életet. A hála annak a hitnek a szíve, középpontja, tengelye,/amely vallja: minden Isten ajándéka.

Álruha, lepel 

Az etika világosságot ígér és ad./A sötét erők árnyékot borítanak mindenre./Csak azért keresik a világosságot,/hogy sötétségüket elleplezzék. Az erkölcstelennek, a rossznak/gyakran van barátságos arca,/ami megejtően vonzó is lehet. Figyelj jól!/ Az árnyék ma is keresi az etika álruháját!

(Fordítás Dr. Békefy Lajos és Békefy-Röhrig Klaudia)



El kell jutnunk a vallási gyökerekhez, 

hogy együtt meghozzuk az erkölcsi 

gyümölcsöket

A hit és az erkölcsi értékek jövőbeni 

fontosságáról tanácskoztak 

a világvallások képviselői a 

globethics.net genfi konferencián

Print Friendly, PDF & Email

Digitális jólét vagy digitális barbárság ideje előtt állunk? A jövőnek nem lehet szilárd fundamentuma a világméretű korrupció, az emberiség többségének bajaira, szociális, egészségügyi, iskolázási nyomorára érzéketlen multik élet-halál világpiaci versenye. A fegyver- és kábítószerbiznisz sem, meg az akár manipulált világjárványokból történő brutális méretű profitálás. A jövőnek a nevelés a szíve, aminek viszont erkölcsi értékeket, a különféle vallásokban működő pozitív életszemléletnek, hitnek emberségformáló mintáit, évezredek óta megtartó módon működő tartalmait kell a következő generációknak átadnia.

Korábbi, e portálon is megjelent cikkeinkben már beszámoltunk a zürichi református etikaprofesszor, Christoph Stückelberger a globalancet, az egyensúlyteremtést erkölcsi normává emelő törekvéseiről,

aminek gyümölcse lett a Globethics.net világháló, közel 170 ezer tudóssal, a világvallások vezető teológusaival, írókkal és tanárokkal, a digitális jog és etika szakavatott művelőivel, fiatalokkal, egyetemistákkal minden kontinensről.

Ez a jövőféltő, jövőmentő szándék gyűjtötte össze Genfbe 60 országból az 500 résztvevőt a Globethics.net évi nagy nemzetközi konferenciájára október 17–19. között.  Fő törekvésük az volt, hogy új utakat keressenek együtt a vallások, a nemzetek, a népcsoportok, a családok és nemzedékek közötti hídépítéshez, amelynek kulcsfontosságú eszköze a nevelés. Ennek viszont a hit és az erkölcsi értékek képezik humán kötőanyagát.

A jövőhöz a kulcs az oktatás-nevelés

Első alkalommal találkoztak személyesen a Covid-19 világjárvány utáni korszakban a résztvevők, olyan világban, amelyet az emberi kapcsolatok, a bizalom, a szolidaritás és a közös felelősség tarthat fenn, miközben a növekvő polarizációt, a bizonytalanságot és a növekvő egyenlőtlenségeket kell leküzdeni. Különösképpen az oktatási egyenlőtlenségeket, az értelmes, hozzáférhető minőségi oktatás elterjesztése érdekében.

A konferenciát magas szintű politikai, oktatási és hitéleti vezetők üdvözölték és bátorították. Például Fortunatus Nwachukwu római katolikus érsek, a Szentszék képviselője, aki az oktatás alapvető szerepéről beszélt: „Az oktatást mindenekelőtt a szeretet és a felelősség kérdésének kell tekinteni, amely nemzedékről nemzedékre öröklődik. A tudás nem éri el teljes potenciálját, ha nem osztjuk meg és nem fordítjuk mások szolgálatára”.

Általános volt a jelenlévők véleménye arról, hogy gyermekek, fiatalok és felnőttek egyaránt vágyakoznak minden kontinensen egy mindenki számára elérhető világ után, ahol lehetséges a szeretet és az elfogadás.

Az emberek melegségre és olyan alapvető szükségletek biztosítására vágynak, amelyek kielégítik emberi, szellemi és lelki szükségleteiket. A cél nyilvánvalóan helyes, de rendkívül összetett és nehéz megegyezni abban is, hogyan valósítható meg a változó helyzetekben, korlátozott eszközökkel és kétséges következményekkel ez a világ. Egyetértettek abban, hogy közös cselekvésre van szükség annak érdekében, hogy a közös értékeket és etikát minden társadalmi szerepvállalás középpontjába helyezzék. Ez az oktatással kezdődik. A cselekvés ideje most van.

Sokoldalú jövőstratégia

Tíz tematikus műhelymunkában foglalkoztak a témákkal. Megvitatták a lehetőségeket a hidak építésére minden szinten. Ennek érdekében együttműködést hoznak létre akadémiai szinten a közjó érdekében, különböző tudományterületeken, földrajzi, nyelvi, kulturális és politikai határokon átnyúlva. Elismerve az ifjúság, a partnerintézmények és az egyéni etikai szakértők különleges hozzájárulását az erőforrások összefogásához, a legjobb gyakorlatok megosztását segítik. Különösen fontosnak tartják fiatal vezetők szellemi képzését, energiájuk és jövőképük, értékeik tudatos védelmezésének technikáit adva át nekik.

A Globethics.net regionális partnereit még erőteljesebben bevonja a jövőben a közös munkába, Afrikában, Ázsiában, Európában, Dél-Amerikában, a Közel-Keleten és Észak-Afrikában. A Global Pool of Ethics Experts (= Etikai szakértők globális csoportja) olyan konkrét projektet állít fel, aminek célja a feltörekvő etikakutatók pályairányítása nyári doktori iskolákon keresztül, amely 2024-ben indul. A Globethics.net Felsőoktatási Etikai Konzorcium megerősítette az együttműködés iránti megnövekedett vágyat a kölcsönös szakértelemcserére, az erőforrások megosztására, valamint a közös kutatási és érdekérvényesítő kampányok iránt.

Az idő sürget, a jövő nem vár

A résztvevők világkampány keretében terjesztik a világvallásokban rejlő erkölcsi potenciál felhasználásának módjait. Ennek egyik formája a Global Ethics Day, a Világetikai Nap bevezetése.

Új folyóiratot indítottak Ethicsin Higher Education címmel, amiről már szintén írtunk korábban.

Fiatalok indították ezt a konferenciát. Az Ifjúsági Fórumon megvitatták, hogyan járulhatnak hozzá a minőségi oktatással az SDG-hez, a fenntartható fejlődéshez az értékeken és az etikán, a közös tevékenységen, meg a vélemény- és tapasztalatcserén keresztül nemzeti, kontinentális, vallásközi keretben.

Az egyik fiatal résztvevő így fogalmazott: „El kell jutnunk a vallási gyökerekhez, hogy együtt meghozzuk az erkölcsi gyümölcsöket”.

Kritikus hangok is

Agil Shirinov, az Azerbajdzsán Teológiai Intézet rektora szerint „az országok gettókat hoznak létre magukból, ezért szükséges az etikai értékek előmozdítása. Az oktatásnak szerepe van a tudatlanság megszüntetésében, ezért hangsúlyozzuk az etikán alapuló oktatást”.

Főként az Európa csoport emelte ki a kritikai gondolkodás fontosságát. Nadia Balgobin, a Globethics.net vezető tanácsadója kulcsfontosságú kérdéseket vetett fel, amelyekre érdemes reflektálni: „Elembertelenedett társadalmat építünk? Elég figyelmet fordítunk azokra az értékekre, amelyeket be akarunk ágyazni a társadalomba, hogy elkerüljük országaink globális leépülését?”.

Általános szinten három alapelv különösen fontos az emberi témákat érintő kutatások etikájában: a tisztelet, a jóakarat és az igazságosság. Egyéni szinten a jellem hét pillérét kell megerősíteni a felsőoktatásban: önbecsülés, önbizalom, önerő, személyes értékek, együttérzés, csapatmunka és környezetvédelem.

Igen fontos téma volt: hogyan lehet észlelni a téves információkat, a fakenews-okat. Az álhírek és az általános félretájékoztatás elleni küzdelemhez szükséges az etikai műveltség és a kritikai gondolkodás, amit már a korai életkortól kezdődően az oktatáson keresztül kell fejleszteni.

Néhány méltató szó

Dr. Rudelmar Bueno de Faria, az Egyházak Világtanácsával és a felekezeti világszervezetekkel együttműködő ACT Alliance (=Cselekvési Szövetség) főtitkára: „Amikor a világ hatalmas morális és etikai válsággal néz szembe, az olyan szervezetek szerepe, mint a Globethics.net, alapvető fontosságú. Remélem, hogy a konferencia során sikerült felismerni a kihívások és a lehetőségek legjobb megoldásait. Kulcsfontosságú, hogy alaposan feltárjuk az etikai normák körét, hogy segíthessünk tagjainknak, partnereinknek és közösségeinknek, hogy különbséget tehessenek a jó és a rossz között”.

Együttműködési megállapodást írt alá a Globethics.net és a híres Római Klub, amely már 1968 óta foglalkozik az emberiség jövőjével összefüggő égető kérdésekkel, a növekedés határaival. Dr. Mamphela Ramphele, a Római Klub társelnöke elmondta: Az elmúlt években érzékeltük az emberi lét új formáinak megjelenését Földünkön, és megtanultuk, hogyan lehet embernek maradnunk etikus módon. Nagy érdeklődéssel várjuk a Globethics.net-tel való együttműködés lehetőségeit és eredményeit – a jövő javára.

A világvallások erkölcsi erőit, tapasztalatait, tenni kész tagjait a jövő érdekében egyesítő Globethics.net genfi konferenciája jelentős lépést tett és ösztönzést adott a fiatalabb nemzedékeknek is a legerősebb humán arany- és erőtartalék, a hit és az erkölcs generációs mozgósítására.

Az elkövetkező években ebben az erkölcsi világhálónak és kiadványainak, konferenciáinak, programjainak és projektjenek nélkülözhetetlen szerepe lesz. Érdemes lesz jobban odafigyelni rájuk!

(Forrás: https://www.globethics.net/news/2022/)

(Dr. Békefy Lajos/Felvidék.ma)


  

TESTVÉRI TUDOMÁNYOS HÍD ZÜRICH ÉS BUDAPEST (BUDAÖRS) KÖZÖTT 

A CONFESSIO CÍMŰ REFORMÁTUS KULTURÁLIS FOLYÓIRAT CIKKE NYOMÁN (IS)

DR. CR. STÜCKELBERGER ZÜRICHI PROFESSZOR SORAI BÉKEFY LAJOSHOZ

Nagyon köszönöm a „Globalance” könyvemről írt igen részletes áttekintésedet és elismerésedet! Jól megértetted a lényeget. Jó megtapasztalni, miként alakulhat ki egy ilyen gyümölcs, termés a több évtizedes ismeretségünkből.

Üdvözlettel: Christoph

Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Christoph Stückelberger

AZ ANGOL FORDÍTÁS E-FÜZET ELÉRHETŐSÉGE

https://issuu.com/.../ge_jehe_1_2022_final_brev_bekefy_1_

MEGJELENIK IN: Journal of Ethics in Higher Education 1(2022)





A ti munkátok nem hiábavaló az Úrban - 1Kor 15,58

TESTVÉRI TUDOMÁNYOS HÍD ZÜRICH ÉS BUDAPEST (BUDAÖRS) KÖZÖTT

A CONFESSIO CÍMŰ REFORMÁTUS KULTURÁLIS FOLYÓIRAT CIKKE NYOMÁN (IS)

https://www.blogger.com/blog/post/edit/2794831710063140807/7506279390644679142 

 

 

KÖSZÖNETMONDÁS

Ma, 2022. október 15-én, szombaton délelőtt a világháló email postai üzenetei között örömmel fedeztem fel Dr. Christoph STÜCKELBERGER professzor, világhírű zürichi szociáletika tudós, a globethics.net felekezet-, és vallásközi, az egész világról mintegy 170 ezer tudós, kutató számára nyilvánosságot kínáló online fórum alapítójának és az alapítvány elnökének megtisztelő levelét. Ennek eredete az a tanulmányom, amit a MRE kulturális folyóirata, a Confessio 2021/4. számában, a Könyvszemle rovatban közölt.

Hálás vagyok ezen a helyen is Stückelberger professzor úrnak, aki sok éve teszi lehetővé számomra, hogy egy képzeletbeli, mégis a valóságban hatékonyan működő tudományos híd épülhetett ki az általa létrehozott etikai világháló, Zürich és Budapest, illetve szűkebb pátriám, Budaörs között. Ismeretségünk jó néhány évtizedre megy vissza, hiszen feleségem, Dr. Békefy-Röhrig Klaudia lelkésznő Chr. Stückelbergernek volt évfolyamtársa a bázeli egyetemen. Közös munkájuk volt az a szemináriumi dolgozat, amelyben Isten Országának szemléletét elemezték, hasonlították össze a rendszerkritikus cseh teológus, Josef Lukl Hromádka (aki Csehszlovákia 1968-as  szovjet lerohanását “életem legnagyobb tragédiájának” nevezte) és Karl Barth teológiájában. Ez az évfolyamtársi kollegialitás tette lehetővé, hogy Stückelberger professzorral személyes, testvéri kapcsolatom alakulhatott ki. A világméretű etikai hálózat alapítványi elnöke szervezetein keresztül ma már nemzetközi etikai szemináriumok, képzések sorát szervezi a különféle világvallások fiataljai számára. Vendégprofesszorként Svájc, Anglia, Nigéria, Oroszország, Kína, Bulgária egyetemein adja elő fáradhatatlanul a református teológiai gyökerű, a posztmodern kornak és a jövendőnek szánt erkölcsi tanításait a gazdaság, a politika, a kultúra, a digitális világ kihívásaival kapcsolatos válaszait. Emellett bölcseleti  költészetében a mai világban helyét kereső, megtaláló, önmagát értelmező ember érzelmi kultúrigénye is sokrétűen megjelenik.  A szeretet krisztusi világkultúrájának építéséért.

Itt köszönöm meg Stückelberger Professzor Úr mellett kedves munkatársainak, köztük első renden Ignace HAAZ úrnak, programfelelősnek lelkiismeretes odafigyelését a magyar teológiai irodalomra, publikációkra és ennek a fordításnak a létrejöttére.

Isten áldása legyen és maradjon Professzor Úr és Munkatársai, s a globethics.net nemes felekezet- és vallásközi, magas szintű tudományos és személyközi kapcsolatokban testet öltő fáradozásán a keresztyén, emberséges jövőért!

Hálás testvéri köszönettel, és köszöntéssel, Soli Deo Gloriával,

Dr. Békefy Lajos Ph.D.

református lelkipásztor,

szociáletika kutató, közíró

az MRE Doktorok Kollégiuma

Irodalmi Szekciójának volt elnöke

Budaörs/Hungary

AZ ELNÖK-PROFESSZOR EMAILJE BÉKEFY LAJOSHOZ ZÜRICHBŐL

Christoph Stueckelberger <Stueckelberger@president.foundation> 9:48 AM (4 hours ago) 

Lieber Lajos Békefy

Ganz herzlichen Dank für deine sehr ausführliche Besprechung und Würdigung meines Buches «Globalance»! Du hast den Kern gut erfasst. Es ist schön zu erleben, wie aus Jahreszehnten der Bekanntschaft zwischen uns eine solche Frucht entstehen kann.

Ganz herzlich,  Christoph

Magyarul: Kedves Békefy Lajos, 

Nagyon köszönöm a „Globalance” könyvemről írt igen részletes áttekintésedet és elismerésedet! Jól megértetted a lényeget. Jó megtapasztalni, miként alakulhat ki egy ilyen gyümölcs, termés a több évtizedes ismeretségünkből.

Üdvözlettel: Christoph

Prof. Dr. Dr. h.c. mult. Christoph Stückelberger

President of Globethics.net Foundation www.globethics.net

Geneva Agape Foundation www.gafoundation.world

Oikosinvest Foundation www.oikosinvest.org

Professor em. Of Ethics at University of Basel/Switzerland

Distinguished, Visiting & Honorary Professor of Ethics

At universities in UK, Nigeria, Russia, China, Bulgaria

Ethics Advisor for UN, ethical investments and companies




A MAGYAR NYELVŰ KÖNYVSZEMLE ELÉRHETŐ: https://confessio.reformatus.hu/v/827/#page1   

Globalance – Etikai kézikönyv a Covid utáni időkre

Könyvszemle Békefy Lajos

KÖNYVSZEMLE GLOBALANCE 2021/4 STÜCKELBERGER BÉKEFY LAJOS

Christoph Stückelberger

Ethics Handbook for a Balanced World post-Covid

 Globethics.net ed., Zürich

2020. 620 p.

BEVEZETŐ SOROK A MAGYAR KÖNYVSZEMLÉHEZ DR. BÉKEFY LAJOSTÓL

Egyetlen olyan nagyszerű és hittel előretekintő könyvvel sem találkoztam a pandémia kellős közepén, mint Christoph Stückelberger zürichi református szociáletikus 600 oldalas Globalance műve. A globethics.net etikai világhálót két évtizede megalapító és működtető professzor több egyetemen tartja szinte folyamatosan, a Covid-hullámok között is előadásait a jövőre felkészítő felelősségetikai lendülettel és elkötelezettséggel. Svájc mellett Nigéria, Kína, Oroszország, Anglia egyetemi katedráinak szívesen fogadott vendége. Részletesebb ismertetés előtt ismerkedjünk meg rövid tartalmával és a kritikai méltatásokkal. Előre bocsátom a kötet ismeretében, hogy a globalance kifejezésnek nincs köze a pénzhatalmi globalizmushoz, sem valamiféle háttérhatalom ideológiájához vagy világhatalmi törekvéseihez. A keresztyén hit és erkölcs nyílt felelősségvállalását, támogató-segítő tevékenységét, hozzájárulását a jövőhöz tükrözi az egész kötet. Ez a részletező elemzésből egyértelműen látható lesz...

AZ ANGOL FORDÍTÁS E-FÜZET ELÉRHETŐSÉGE

https://issuu.com/thedigest48/docs/ge_jehe_1_2022_final_brev_bekefy_1_

MEGJELENIK IN: Journal of Ethics in Higher Education 1(2022)

 





                              A REMÉNY SZÓGYÖNGYEI

 


Christoph Stückelberger

Van egy álmom...


A nagyhatalmak majd együttműködnek

sanda gyanú bizalommá változik

A háborúk lopakodó kiterjesztése visszazsugorodik

Az egyeduralmat a közös részesedés váltja fel

Az innováció egyensúlyban lesz a természettel

A verseny karon fogja az együttműködést

A szélsőséget az ellentétek tisztelete tartja egyensúlyban

A hatalmat és a vezetést bekebelezés nélkül gyakorolják majd

A viszonosság aranyszabálya alapigazság lesz mindenkinek

Az önbizalom házasságra lép a szerénységgel

A lágy víz erősebb lesz, mint a kemény kövek

A szabadság és az igazságosság csókolgatja majd egymást

A gyűlölet átalakul szeretetté

A halál beépül az életbe

A szeretet soha nem ér véget 

Van egy álmom...

(Fordítás Békefy Lajos)



A világ különböző részén élő és alkotó 170 ezer tudós etika-kutatót egy hatalmas együttműködési és a jövőért felelősséget viselő közösséggé szőtte össze két és fél évtizedes munkával a zürichi református lelkész, szociáletikus, dr. Christoph Stückelberger. Globethics.net világhálóján naponta a világ különféle vallású kutatóinak írásai jelennek meg több nyelven napjaink valamennyi izgalmas kérdéséről. Ő maga több egyetem (Tokió, Sanghaj, Moszkva, Johannesburg/Dél-Afrika, Lagos/Nigéria) meghívott vendégprofesszora. A pandémia kitörése óta több kiváló szakértő és tudós munkatársával megírta a Globalance c. 600 oldalas korszakos munkát, a Covid-19 utáni korszak etikai kézikönyveként. Erről már több írást is közzétettünk a pozsonyi Felvidék.ma, a kolozsvári agnusradio.ro online rovatában, illetve a Confessio református kulturális folyóiratban. Néhány magvas és elgondolkodtató, rövid, summázó részletét ennek a nagyszerű, egyetemi kézikönyvként is ajánlható kötetnek megismertetjük Olvasóinkkal. A fenti gondolati versben a jövő pozitív planetáris horizontját vázolja fel. Olyan elveket, amelyek nélkül nem képzelhető el tartósan a digitális világkorszak. Közös meggyőződésünk: erkölcsi igényesség, felelősség-etikai következetesség és személyes tartás nélkül nincs élhető jövő.  

Dr. Békefy Lajos




  

MILYEN LEHET A JÖVŐ ERKÖLCSI IRÁNYTŰJE? 





A POSZT-COVID VILÁG IZGALMAS KERESZTYÉN ETIKAI KÉZIKÖNYVÉRŐL 
                  KÖNYVISMERTETŐ OLVASHATÓ: https://confessio.reformatus.hu/v/827/

Globalance – Etikai kézikönyv a Covid utáni időkre

 

Christoph Stückelberger
Ethics Handbook for a Balanced World post-Covid

Globethics.net ed., Zürich
2020. 620 p.

 

Egyetlen olyan nagyszerű és hittel előretekintő könyvvel sem találkoztam a pandémia kellős közepén, mint Christoph Stückelberger zürichi református szociáletikus 600 oldalas Globalance műve. A globethics.net etikai világhálót két évtizede megalapító és működtető professzor több egyetemen tartja szinte folyamatosan, a Covid-hullámok között is előadásait a jövőre felkészítő felelősségetikai lendülettel és elkötelezettséggel. Svájc mellett Nigéria, Kína, Oroszország, Anglia egyetemi katedráinak szívesen fogadott vendége. Részletesebb ismertetés előtt ismerkedjünk meg rövid tartalmával és a kritikai méltatásokkal. Előre bocsátom a kötet ismeretében, hogy a globalance kifejezésnek nincs köze a pénzhatalmi globalizmushoz, sem valamiféle háttérhatalom ideológiájához vagy világhatalmi törekvéseihez. A keresztyén hit és erkölcs nyílt felelősségvállalását, támogató-segítő tevékenységét, hozzájárulását a jövőhöz tükrözi az egész kötet. Ez a részletező elemzésből egyértelműen látható lesz.

A könyv felépítése. Az 1-3. fejezetek meghatározzák a problémát és elemzik a világ jelenlegi helyzetét az egyensúly szemszögéből, a járvány, illetőleg a koronavírus támadásai utáni világ körülményei között. Az 1. fejezet néhány első felvillanást ad a járványról, és etikai kérdéseket vet fel. A 2. fejezet meghatározza, hogy mi a globalizmus etikai szempontból. A 3. fejezet az ideológiai polarizációt, valamint a politikai és technológiai szuperhatalmi struktúrákat elemzi. A 4. fejezet a globalizáció lehetőségeit és a filozófiai és vallási koncepciókat vizsgálja a történelem és a kortárs szerzők értelmezésében. Az 5. fejezet az érték-egyensúly érdekében (globe-balance) a normatív középpontot adja a kötetben,  az értékek és erények, valamint ezek kapcsolatának vizsgálatával . A 6. fejezet a globalizáció felé való átalakulás folyamatait vizsgálja. A 7. fejezet a Globalance harminc alkalmazott tartományát elemzi és érvényesíti. A harminc alfejezet mindegyike tartalmazza a három lépést: az elemzés általi látást, felismerést („jelenlegi fejlődés”); az etikai irányultság alapján történő helyzet megítélését („értékpólusok”); és a konkretizálást („globalizmus felé”). Ez a fejezet a legfontosabb, Mutatja az is, hogy a  könyv felét teszi ki. A cél nem egy kibővített monográfia egyetlen témára, hanem a társadalom minden szektorának és minden kontinens kapcsolatának és egymásrautaltságának bemutatása a mai globalizált világban. A harminc témájú 7. fejezet maratonja után a 8. fejezet spirituálisan reflektál az alapokra: mi számít igazán a világon? Halál, élet és szerelem? Vallások, hitek, világnézetek? A 9. fejezetben található Kitekintés néhány következtetést von le a koronavírus járvány utáni kiegyensúlyozott világrend felé tartó átalakulás feladatairól. A könyv írását a világszerte ismert református teológus 2016 végén kezdte írni. 2020. június 15-én fejezte be a Covid-19 világjárvány első két hulláma közben, mindazokkal közösségben, akik megpróbálják már a veszedelem mélységeiben is a koronavírus utáni kiegyensúlyozott emberi világot keresni. Feltéve, s bízva abban, hogy lesz pandémia, illetve Covid-19 utáni világ.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

  





A POSZT-COVID VILÁG IZGALMAS KERESZTYÉN ETIKAI KÉZIKÖNYVÉRŐL 
                  KÖNYVISMERTETŐ OLVASHATÓ: https://confessio.reformatus.hu/v/827/

Globalance – Etikai kézikönyv a Covid utáni időkre

 

Christoph Stückelberger
Ethics Handbook for a Balanced World post-Covid

Globethics.net ed., Zürich
2020. 620 p.

 

Egyetlen olyan nagyszerű és hittel előretekintő könyvvel sem találkoztam a pandémia kellős közepén, mint Christoph Stückelberger zürichi református szociáletikus 600 oldalas Globalance műve. A globethics.net etikai világhálót két évtizede megalapító és működtető professzor több egyetemen tartja szinte folyamatosan, a Covid-hullámok között is előadásait a jövőre felkészítő felelősségetikai lendülettel és elkötelezettséggel. Svájc mellett Nigéria, Kína, Oroszország, Anglia egyetemi katedráinak szívesen fogadott vendége. Részletesebb ismertetés előtt ismerkedjünk meg rövid tartalmával és a kritikai méltatásokkal. Előre bocsátom a kötet ismeretében, hogy a globalance kifejezésnek nincs köze a pénzhatalmi globalizmushoz, sem valamiféle háttérhatalom ideológiájához vagy világhatalmi törekvéseihez. A keresztyén hit és erkölcs nyílt felelősségvállalását, támogató-segítő tevékenységét, hozzájárulását a jövőhöz tükrözi az egész kötet. Ez a részletező elemzésből egyértelműen látható lesz.

A könyv felépítése. Az 1-3. fejezetek meghatározzák a problémát és elemzik a világ jelenlegi helyzetét az egyensúly szemszögéből, a járvány, illetőleg a koronavírus támadásai utáni világ körülményei között. Az 1. fejezet néhány első felvillanást ad a járványról, és etikai kérdéseket vet fel. A 2. fejezet meghatározza, hogy mi a globalizmus etikai szempontból. A 3. fejezet az ideológiai polarizációt, valamint a politikai és technológiai szuperhatalmi struktúrákat elemzi. A 4. fejezet a globalizáció lehetőségeit és a filozófiai és vallási koncepciókat vizsgálja a történelem és a kortárs szerzők értelmezésében. Az 5. fejezet az érték-egyensúly érdekében (globe-balance) a normatív középpontot adja a kötetben,  az értékek és erények, valamint ezek kapcsolatának vizsgálatával . A 6. fejezet a globalizáció felé való átalakulás folyamatait vizsgálja. A 7. fejezet a Globalance harminc alkalmazott tartományát elemzi és érvényesíti. A harminc alfejezet mindegyike tartalmazza a három lépést: az elemzés általi látást, felismerést („jelenlegi fejlődés”); az etikai irányultság alapján történő helyzet megítélését („értékpólusok”); és a konkretizálást („globalizmus felé”). Ez a fejezet a legfontosabb, Mutatja az is, hogy a  könyv felét teszi ki. A cél nem egy kibővített monográfia egyetlen témára, hanem a társadalom minden szektorának és minden kontinens kapcsolatának és egymásrautaltságának bemutatása a mai globalizált világban. A harminc témájú 7. fejezet maratonja után a 8. fejezet spirituálisan reflektál az alapokra: mi számít igazán a világon? Halál, élet és szerelem? Vallások, hitek, világnézetek? A 9. fejezetben található Kitekintés néhány következtetést von le a koronavírus járvány utáni kiegyensúlyozott világrend felé tartó átalakulás feladatairól. A könyv írását a világszerte ismert református teológus 2016 végén kezdte írni. 2020. június 15-én fejezte be a Covid-19 világjárvány első két hulláma közben, mindazokkal közösségben, akik megpróbálják már a veszedelem mélységeiben is a koronavírus utáni kiegyensúlyozott emberi világot keresni. Feltéve, s bízva abban, hogy lesz pandémia, illetve Covid-19 utáni világ.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6

Comments

Popular posts from this blog

Boldog pillanatok Isten kristálytengelye picinyke fénylő pontjának, Dudarnak református templomában

JÓLESŐ ADVENTI FIGYELMESSÉG - KÖSZÖNÖM, HÁZELNÖK ÚR!

PROTESTÁNS SZAKVÉLEMÉNY KÉT NYELVEN: XIV. LEÓ SZENTLÉLEK-OLVASATBAN -- PNEUMATIKUS PORTRÉ A JÖVŐ PÁPÁJÁRÓL- MAGYARUL ÉS ANGOLUL